KLDR se chlubí novými hrami pro smartphone. Sviští v nich atomové bomby a hynou ponorky nepřítele

Armagedon. Bojiště Kogurjo. Strážce. KLDR minulý týden představila tři mobilní hry spojené jediným tématem: "drsný střet s nepřítelem". Hráč v "atmosféře zábavy" odpaluje bomby a sklízí "zákon vítězství", napsal severokorejský státní deník Arirang-Meari. Aplikace prý slaví velký úspěch "mezi studenty i dělníky".

Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Zábava a odpočinek" po severokorejsku: shora zleva Bojiště Kogurjo, Armagedon a Strážce.

"Zábava a odpočinek" po severokorejsku: shora zleva Bojiště Kogurjo, Armagedon a Strážce. | Foto: Repro Arirang-Meari / Koláž iROZHLAS

Hra na válku je odjakživa populární, a platí to i v prostředí počítačové zábavy. Do obří pokladnice bitevních her teď přihodila tři nové kousky také Severní Korea.

Drsně proti nepříteli

Reklamu jim tento pátek udělal státní deník Arirang-Meari: herní aplikace Bojiště Kogurjo, Armagedon a Strážce představil jako nové stálice na obrazovkách severokorejských chytrých telefonů, které si oblíbili jak "mladí studenti", tak "dělníci". 

Ostatně není divu, poukazuje článek, když například Bojiště Kogurjo nabízí "drsný střet s nepřítelem", který podněcuje "atmosféru zábavy".

PODNIKAVÉ SEVEROKOREJKY

Říká se jim tondžu, "vládci peněz", a v KLDR jsou novou elitou, bohatou a sebevědomou. Jmění investují do pohodlí i podnikání. Movité Severokorejky teď mají nový oblíbený model: vydělávají na taxi. Přečtěte si více: Bohaté Severokorejky vládnou penězům i taxíkům. Řidičák nepotřebují, stačí jim sedadlo spolujezdce

Hra je zasazena do období dávné minulosti, konkrétně do éry Tří království a mocné říše Kogurjo, která se v letech 37 př.n.l. - 668 n.l. rozkládalo (nejen) na území dnešní KLDR. Díky tomu se hráč může ponořit do "živého znázornění bitevních polí epochy Kogurjo, s četnými lokacemi pro rozličné questy, speciálními pohyby a dechberoucími souboji s nepřítelem".

Zajímavé věci se však odehrávají také v současnosti. Kupříkladu herní aplikace Strážce simuluje námořní bitvy a nabízí "zábavu s nejrůznějšími palnými zbraněmi, minami a granátomety". Proto podle Arirang-Meari nabývá na oblibě.  

Nejdrtivější úder nepřátelským silám však může hravý majitel smartphonu zasadit v aplikaci s výmluvným názvem Armagedon. Pod hladinou útočí na blížící se ponorky protivníka, které likviduje nejen torpédy a hlubinnými pumami, ale také jadernými zbraněmi z bohaté výbavy herního arzenálu.

Armagedon tímto umožňuje "provozovat zákon vítězství ve virtuálním světě, kde jsou bojiště reprodukována taková, jaká skutečně jsou," napsal Arirang-Meari. 

"Veselý kuchař" - logo. | Foto: Repro Arirang-Meari

Jak připomíná server NK News, zdaleka nejde o první počítačové hry severokorejské provenience. Jen letos spatřily světlo světa například ambiciózní 3D Fotbal Lítá bitva, bojová Čoson taekwondo 1.0 a jako důkaz, že není vše jen o konfrontaci, také pestrobarevný Veselý kuchař. 

Kdo chce jadernou válku? 

Válka však zůstává leitmotivem státní rétoriky v KLDR a nepřekvapí, že tematické herní aplikace inzeruje právě teď, v době vyhroceného napětí mezi Pchjongjangem a Washingtonem. 

Severokorejský režim, po letech úsilí vybavený jadernou technologií schopnou zasáhnout území Spojených států, oslavil úterní Den osvobození (výročí japonské kapitulace 15. srpna 1945) oznámením, že se Kim Čong-un důkladně obeznámil s plánem "ohnivého" útoku na americký tichomořský ostrov Guam. 

Místo hudby varovný signál. Rádia na americkém ostrově Guam způsobila planý poplach

Číst článek

Plán, který mu představil šéf armádního štábu Kim Rak-kjom, severokorejský vůdce rozhodně ocenil, napsala v úterý státní tisková agentura KCNA. "Jestliže dojde k plánované demonstraci síly s tím, jak USA propadají bezhlavosti, bude to ten nejnádhernější historický moment, až dělostřelci Hwasong (severokorejské balistické střely, pozn. red.) zakroutí Amerikánům krkem a namíří na ně dýky," prohlásil Kim Čong-un podle KCNA.

Američany prý také pranýřoval za to, že se "utrhli z řetězu" a nezodpovědně "dohnali situaci na Korejském poloostrově do velmi nebezpečné situace". "Američtí imperialisté" si podle Kim Čong-una sami uvázali smyčku kolem krku. Na druhou stranu však uvedl, píše KCNA, že "hodlá ještě chvíli pozorovat pošetilé a pitomé chování Amerikánů, jak se lopotí každou minutu svého bídného údělu". 

Tento výrok opět naznačuje, že navzdory silným slovům z obou břehů Pacifiku nemá ani jedna strana zájem na skutečném ozbrojeném střetu. Atmosféra přesto houstne: za týden, 21. srpna, plánují Američané a Jihokorejci společné vojenské cvičení, jež je Pchjongjangu velkým trnem v oku.

Už toto pondělí proti němu v komentáři brojila KCNA, která varovala, že chystaná demonstrace vojenské síly jen přileje oleje do ohně a hrozí rozpoutáním války - a to ne tak ledajaké. "Ačkoli o ni nikdo nestojí, tuto válku žádná síla nezastaví, jakmile se kvůli drobnému indicentu vznítí oheň. Problém je, že jestli dojde k druhé korejské válce, může z ní být jedině válka jaderná."

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme