„Už někdy od roku 2022 platí situace, že Ruská federace používá veškeré své vojenské prostředky a maximální úsilí, co se týká vedení bojů na Ukrajině,“ vysvětluje bezpečnostní analytik Jakub Drmola.
Oppenheimer. Otec atomové bomby. Jak se jím stal? Vyčítal si někdy to, co se stalo v Hirošimě a Nagasaki? A neměl u sebe v týmu náhodou sovětského špiona?
Třemi rychlými rozhodnutími během několika bouřlivých dnů Západ jasně potvrdil pokračující podporu Ukrajiny. Kreml však dlouho neváhal a na dění okamžitě zareagoval.
Izraelské údery byly odvetou za útok Íránu bezmála 200 balistickými střelami na Izrael z 1. října. Spojené státy poté Izrael žádaly, aby neútočil na íránská jaderná zařízení.
Pokud zvolený americký prezident Donald Trump zastaví vojenskou pomoc poskytovanou Kyjevu, Ukrajina by mohla během několika měsíců vyvinout jadernou bombu.
Rusko při cvičení odpálilo balistickou raketu Jars, z jaderné ponorky vzlétly mezikontinentální rakety Siněva a Bulava a strategické bombardéry vypustily střely s plochou dráhou letu.
„Jak znám jeho povahu, (ruský prezident Vladimir) Putin by se nikdy nepokusil přesvědčit jinou zemi, aby zapojila svou armádu do ruské speciální operace na Ukrajině,“ prohlásil Lukašenko.
Ruské strategické jaderné síly cvičí mimo jiné rozptylování jednotek, manévrování se střelami a obranu proti vzdušným úderům nebo sabotážním a průzkumným skupinám.
Bez Putinových jaderných náznaků „by nás rakety Západu už bombardovaly, obzvlášť Rusko,“ poznamenal Lukašenko. Minulý rok se s Putinem domluvil na umístění jaderných zbraní v Bělorusku.
Organizace, sdružující lidi, kteří přežili jaderné útoky na města Hirošima a Nagasaki, se podle výboru snaží zabránit hrozbě, která může zničit celý svět.
Předpokládá se, že Rusko má zhruba 1700 jaderných hlavic na více než 500 raketách, které může odpálit během pár minut. Hlavním cílem by zřejmě byly USA, ale řada těchto střel je určena i pro Evropu.
Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí v rozhovoru pro CNN uvedl, že není jisté, zda Izrael k odvetě nevyužije datum výročí útoků teroristů Hamásu na Izrael ze 7. října.
Vladimir Putin oznámil, že na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti státu Moskva změnila svou jadernou doktrínu. Zní to výhružně, ale jinak se toho příliš nezměnilo.
Ruský ministr zahraničí Lavrov varoval západní země, aby se nezapojovaly do války na Ukrajině. Podle agentury Reuters označil zapojení dalších mocností do války za „sebevražednou eskapádu“.
Na válečných frontách, jež organizuje Írán, je Izrael nucen bránit svou existenci před „divokými nepřáteli“, kteří touží po jeho zničení, prohlásil v pátek izraelský premiér Benjamin Netanjahu v OSN.
Snímky ukazují severokorejského vůdce, jak se prochází mezi řadami kovových centrifug, strojů na obohacování uranu. Kim Čong-un vyzval k získávání dalšího materiálu k navýšení jaderného arzenálu země.
Práce na změně doktríny jsou prý v pokročilé fázi. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu někteří zastánci tvrdé linie v Rusku mluví o tom, že Moskva by kritéria nasazení jaderných zbraní měla rozvolnit.
Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov varoval před umožněním používání západních zbraní na ruském území Ukrajinou. Podle něj by to přineslo eskalaci konfliktu, který by mohl přerůst v jadernou válku.
Severokorejští hackeři napadali počítačové systémy řady technologických firem či zbrojovek. Za odhalením stojí tajné služby z Velké Británie, Spojených států a Jižní Koreje.
Stoltenberg britským novinám řekl, že mezi členy Aliance nyní probíhají živá jednání s cílem zajistit transparentnost kolem jaderného arsenálu coby odstrašujícího prostředku.
USA a Německo po měsících váhání změnily názor a souhlasí s tím, aby Ukrajinci použili jejich zbraně i k útokům na cíle ležící na ruském území. Ukrajina doufá, že jí to pomůže zastavit ruský postup
I v těchto měsících je na Ukrajině mnoho ruských vojáků, kteří se rádi rozloučili s beznadějí svých všedních dnů a šli před svou pravděpodobnou smrtí alespoň někoho zavraždit.
Jak pravděpodobné je podle expertů, že Kreml zmáčkne červené tlačítko a spustí jaderný armageddon? Problémem je, že nikdo neví, kde leží pro Rusko ona příslovečná červená linie.
Poslední slovo v otázce íránského jaderného programu má nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Západ Teherán podezírá, že svým programem sleduje vojenské cíle, ten tvrdí opak.