KLDR slaví 70 let od svého vzniku. Na obří vojenské parádě chyběly mezikontinentální rakety

Nedělní vojenská přehlídka v Pchjongjangu při oslavách 70. výročí vzniku Severní Koreje se obešla bez mezikontinentálních balistických raket. Podle reportéra agentury AFP byly k vidění pouze střely krátkého doletu. Neobvyklý prostor byl věnován rozvoji ekonomiky.

Pchjongjang (Aktualizováno: 13:53 9. 9. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedělní vojenská přehlídka v Pchjongjangu při oslavách 70. výročí vzniku Severní Koreje se obešla bez mezikontinentálních balistických raket. Podle reportéra agentury AFP byly k vidění pouze střely krátkého doletu. Neobvyklý prostor byl věnován rozvoji ekonomiky.

Jako obvykle při všech důležitých výročích Pchjongjang i tentokrát při oslavách vsadil na pompu a vojenskou sílu, napsala agentura DPA. Při zbrojní prezentaci ale tentokrát projevil určitou zdrženlivost, konstatovala s otázkou, zda to mělo být signálem pro USA k pokračování váznoucích jaderných jednání.

Pozorovatelé si to vykládají jako znamení, že se severokorejský vládce Kim Čong-un záměrně vzdal provokací, aby tato jednání mohla co možná nejdříve pokračovat.

‚Jsem prostě šťastný.‘ Válkou rozdělení Korejci během vysněného setkání neskrývali dojetí

Číst článek

Přehlídka byla ostře sledována a pozorovatelé v ní hledají signály ohledně vyjádřeného odhodlání KLDR dosáhnout denuklearizace Korejského poloostrova. Velkolepá prezentace balistických raket by byla mnohými vnímána jako provokace, napsala zpravodajská stanice BBC.

Kim Čong-un sledoval přehlídku z balkónu na ústředním náměstí v Pchjongjangu. Žádného proslovu se od něj přihlížející davy ale nedočkaly. Vůdce Kim se držel za ruku se svým čínským hostem Li Čan-šuem, třetím nejvyšším činitelem vládnoucí Komunistické strany Číny, a společně kynuli davům. Komunistické vedení v Pchjongjangu se v minulých měsících usilovněji snažilo o zlepšení vztahů ke svému někdejšímu spojenci Číně.

I přes absenci nejsofistikovanějších raket označuje agentura AP nedělní průvod centrem Pchjongjangu za „obří“. Při přehlídce pochodovaly kolem diváků a hostů tisíce vojáků. Pozvaným novinářům ale nebylo dovoleno vzít si s sebou chytré telefony nebo kamery. Přehlídka byla také tentokrát rozdělena na vojenskou a velkou civilní část, při níž stál v popředí hospodářský rozvoj země.

Ekonomika vpřed

Téměř polovina prostoru tak byla věnována „úsilí civilistů o pozvednutí ekonomiky“. Důraz na hospodářství podle AP podtrhuje novou strategii severokorejského vůdce Kim Čong-una, který nyní upřednostňuje rozvoj ekonomiky.

Trump nesouhlasí s Mattisem: Není důvod utrácet vysoké částky za společné manévry USA a Jižní Koreje

Číst článek

Za vývoj mezikontinentálních střel, které by teoreticky mohly dopravit jadernou hlavici až na území Spojených států, byly na KLDR opakovaně uvalovány mezinárodní sankce.

Dalším vrcholem letošních jubilejních oslav mají být po pětileté přestávce i obnovené „hromadné hry“ na největším stadiónu ve městě. Při těchto pečlivě choreograficky připravených propagandistických a zábavných představeních předvádějí tisíce představitelů program složený ze zpěvu, tance, akrobacie a rytmické gymnastiky. Podle cestovních kanceláří v Pekingu, které nabízejí zájezdy do Pchjongjangu, mají tyto hry trvat do října.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme