Klid na neklidné hranici? Indie stáhla vojáky ze sporného území na hranici s Čínou

Indičtí vojáci se stáhli ze sporné oblasti na hranici s Čínou, kde byly jednotky obou zemí dva měsíce uvězněny v patové situaci. Zmírnit napětí umožnila dohoda mezi Pekingem a Dillí, informovala v pondělí agentura Reuters s odvoláním na čínskou a indickou diplomacii.

Peking - Dillí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský (vlevo) a indický voják v indicko-čínském pohraničí (archivní ilustrační snímek).

Čínský (vlevo) a indický voják v indicko-čínském pohraničí (archivní ilustrační snímek). | Zdroj: Profimedia

Indické ministerstvo zahraničí v pondělí oznámilo, že se svým čínským protějškem dosáhlo dohody o "rychlém stažení" jednotek ze sporné oblasti na hranicích Číny, Indie a Bhútánu. Oblast, kterou Indie nazývá Doklam a Čína Tung-lang, si nárokuje Bhútán a Čína. 

Napětí kvůli horskému průsmyku. Čína a Indie chrastí zbraněmi

Číst článek

„V uplynulých týdnech Indie a Čína vedly diplomatickou komunikaci s ohledem na incident v Doklamu,“ uvedlo Dillí. „Na jejím základě bylo dosaženo dohody o rychlém stažení pohraničního personálu (...), které se nyní uskutečňuje.“

Stažení indických jednotek z oblasti posléze potvrdila čínská diplomacie. Její mluvčí Chua Čchun-jing zároveň zdůraznila, že čínská armáda bude v oblasti Doklam pokračovat v hlídkách na čínské straně hranice.

Letos v červnu začala čínská armáda prodlužovat svou silnici na této náhorní plošině.  Indie na to reagovala vysláním členů své armády, aby stavbě zabránila. Indické úřady přitom uvedly, že jednají jménem Bhútánu, s nímž je pojí „mimořádné přátelské vztahy“. Bhútán proti výstavbě silnice, která se podle Číny konala na čínském území, podal oficiální protest.

Vleklý konflikt

Vztahy mezi Indií a Čínou komplikují vleklé územní spory. Čína si nárokuje asi 90 000 čtverečních kilometrů území státu Arunáčalpradéš. Indie naopak prohlašuje, že Čína od roku 1959 neoprávněně okupuje 38 000 kilometrů čtverečních indického území v oblasti Aksaičin ve státě Džammú a Kašmír. Kvůli hraničním sporům spolu obě země v roce 1962 svedly krátkou válku.

K napětí mezi oběma zeměmi přispívá i čínská podpora Pákistánu a fakt, že v indickém exilu žije tibetský duchovní vůdce dalajlama, kterého Peking označuje za separatistu.

Na stažení vojáků z pohraniční oblasti se Peking a Dillí dohodly krátce před summitem zemí skupiny BRICS, která sdružuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku. Vrcholná schůzka se uskuteční počátkem září v Číně.

ČTK, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme