Konzervativci i Musk kritizují britského premiéra. Selhal podle nich v potírání ‚znásilňovacích gangů‘
Britský premiér Keir Starmer již několik dní čelí kritice kvůli postupu při potírání sexuálního násilí na dětech ve své někdejší roli státního zástupce. K případu se vyjadřují konzervativci, ale také majitel sociální sítě X Elon Musk. Pozornost téma získalo poté, co vláda formálně zamítla žádost o vyšetřování „znásilňovacích gangů“ ve městě Oldham. Starmer v pondělí novinářům řekl, že je to „šíření lží a dezinformací“.
Musk obvinil Starmera, že v době, kdy vedl britskou prokuraturu, tedy v letech 2008 až 2013, nedokázal zabránit zneužívání dětí gangy násilníků ve městě Rotherham.
Britská vláda představila novou strategii pro boj s nelegální migrací. Zaměřovat se bude na pašeráky
Číst článek
Vyšetřování tohoto případu v minulosti vedla profesorka Alexis Jayová. Podle jejích odhadů bylo v letech 1997 až 2013 zneužito ve městě až 1400 dětí. Pachateli byli muži převážně pákistánského původu, informuje web BBC.
Starmerova vláda navíc nedávno odmítla žádost o veřejné vyšetřování údajného zneužívání dětí mezi lety 2011 až 2014 ve městě Oldham. Labouristická poslankyně Jess Phillipsová, která zastává post náměstkyně ministryně vnitra pro ochranu dívek a žen před násilím, radě Oldhamu vzkázala, že zahájení vyšetřování je pouze na nich.
Zároveň je odkázala na řadu již ukončených vyšetřování této problematiky a zprávu z roku 2022, která obsahuje doporučení nezbytná pro snížení sexuálního zneužívání dětí.
Podobnou žádost Oldhamu odmítla podle serveru Independent už minulá konzervativní vláda.
Musk v jednom z příspěvků na sociální síti X vyzval k uvěznění zmíněné ministryně Phillipsové a označil ji za „čiré zlo“ a „zlou bytost“. Vyzval také britského krále Karla III. k rozpuštění parlamentu a nařízení nových voleb. V jiném příspěvku napsal, že Starmer by měl být ve vězení.
Ke kritice Starmera se připojila také předsedkyně Konzervativní strany Kemi Badenochová, která vyzvala k celostátnímu vyšetřování „znásilňovacího gangu“, což podpořil také předseda strany Reform UK Nigel Farage. Badenochová také řekla, že „rok 2025 musí být rokem, kdy se obětem dostane spravedlnosti“.
Starmer se v pondělí poprvé ke kritice veřejně vyjádřil. „Ti, kdo šíří lži a dezinformace, a to co nejdále a co nejšířeji, nemají zájem o oběti, ale o sebe,“ řekl novinářům.
Kritizoval také konzervativní politiky, z nichž někteří byli ve vládě v době skandálu týkajícího se obtěžování, za to, že „skočili na špek“ a „tak zoufale touží po pozornosti, že jsou ochotni znevážit sebe i svou zemi“.
Na kritiku jeho působení v roli státního zástupce řekl, že změnil „celý přístup“ k obětem, a že měl „na svědomí rekordně nejvyšší počet stíhaných případů sexuálního zneužívání dětí“.
Starmer také dodal, že Phillipsová udělala pro ochranu obětí sexuálního zneužívání víc, než se kritikům „vůbec kdy zdálo“.
Musk také ve svých příspěvcích na sociálních sítích volal po nových volbách ve Spojeném království a vyjadřoval podporu populistické straně Reform UK. Jejího lídra Nigela Farage v neděli vyzval, aby odstoupil, protože prý „nemá na to“, aby ji vedl.
Zároveň požaduje propuštění Tommyho Robinsona, který v minulosti vedl krajně pravicové strany a v říjnu byl uvězněn na 18 měsíců za pohrdání soudem. Popularita Robinsona rychle roste také na sociálních sítích, což kritizuje Keir Starmer.
„Podporují člověka, který šel do vězení za to, že téměř zhatil případ sexuálního obtěžování,“ řekl Starmer o Robinsonových příznivcích. Podle něj to ukazuje, že „je nezajímají oběti, ale oni sami“.