Británii trápí velké množství migrantů, kteří připlouvají na ostrovy přes kanál la Manche. Za samotný říjen tímto způsobem na nafukovacích člunech do Británie připlulo asi 5400 lidí.
„Chceme zpátky naši zemi,“ skandovali protestující ultrapravice po celé zemi. Kdo stojí za největšími protesty posledních dvou dekád ve Spojeném království a co je podnítilo?
Britský premiér Keir Starmer ustoupil od kontroverzního plánu předchozí vlády deportovat žadatele o azyl do Rwandy. Místo toho chce posílit hranice a vyřizování žádostí o azyl.
Nová labouristická vláda v úterý pověřila bývalého britského ministra obrany a bývalého generálního tajemníka NATO George Robertsona, aby vedl jejich revizi.
„Labouristé slíbili voličům až 300 000 nových bytů ročně, kvůli čemuž budou muset změnit řadu předpisů, které dosud developerům ve výstavbě bránily,“ říká v pořadu Jak to vidí... novinář Ivan Kytka.
Ačkoliv se na politické scéně pohybuje teprve devět let, je prvním lídrem labouristů, kterému se po čtrnácti letech vlády konzervativců podařilo sjednotit stranu a dovést ji k volebnímu vítězství.
Britové a Francouzi volili svůj parlament krátce po sobě. Podobnost nespočívala jen v tom, že šlo o náhle vypsané volby ve dvou velkých evropských státech.
Podle nové labouristické vlády v čele s premiérem Keirem Starmerem opatření neřešilo problém s nelegální migrací přes Lamanšský průliv a bylo zbytečně nákladné.
Ohledně svých úvodních kroků nebyl Starmer konkrétní, potvrdil však, že hodlá zrušit program deportací migrantů do Rwandy, dodržet závazek dávat 2,5 procenta HDP na obranu a dále podporovat Ukrajinu.
„Působí to trochu dojmem, že konzervativci byli potrestáni za to, že i po velkých skandálech u vlády zůstali příliš dlouho,“ říká novinář a spolupracovník Deníku N v Londýně Ivan Kytka.
Migrační dohoda se Rwandou byla jedním ze stěžejních bodů volebního programu konzervativců Rishiho Sunaka, kteří ale ve čtvrtečních volbách drtivě prohráli.
„Konzervativní strana posune spíše doprava, než aby se posouvala do politického středu a snažila se získat hlasy od labouristů,“ říká politolog z Univerzity v Glasgow Jonathan Parker.
„Lidé, kteří ho znají osobně, tak neustále opakují do novin, že je charismatický,“ říká o novém britském premiérovi Keirovi Starmerovi politoložka z Oxfordské univerzity.
Sčítání hlasů stále pokračuje. Labouristická strana se dostala k moci poprvé po 14letech vlády konzervativců. Konzervativní premiér Rishi Sunak prohru uznal a vyjádřil zklamání.
Nejnovější průzkumy předpokládají, že v Dolní sněmovně se 650 poslanci by labouristé mohli mít až 431 křesel. Hraje se ale také o to, kdo bude hlavní opoziční silou.
Průzkumy předpovídají výrazné vítězství Labouristické strany, která by mohla získat kolem 400 z celkem 650 křesel. Konzervativci zažívají historický propad preferencí, dotahuje je Nigel Farage.
Spojené království čekají tento týden parlamentní volby a po nich nejspíš politické zemětřesení. Po 14 letech skončí podle průzkumů vláda konzervativců.
V demokratických systémech je obvyklé, že se u moci střídá levice s pravicí. Jen výjimečně se ale stává, aby představitelé byznysu veřejně podpořili levicové strany. Teď se právě to stalo v Británii.
„Čekáním do podzimu by konzervativci pravděpodobně nezískali více hlasů. Spočítali si, že do konce roku nebudou v lepší pozici,“ komentuje volby v Británii politolog z Glasgow Jonathan Parker.
Na oznámení bylo nejpřekvapivější načasování, protože nebylo jasné, proč vůdce konzervativců uspíšil datum voleb, když jeho strana za labouristy v průzkumech nadále zaostává o dobrých dvacet procent.
Labouristé vyzývají ke změně a Skotská národní strana zase po skandálu své bývalé lídryně volá po tom, aby Skotové „volili srdcem“. Konzervativci spoléhají na nízkou inflaci a zastavení růstu migrace.
Už pět konzervativních poslanců napsalo dopis, ve kterém vyjadřují nedůvěru současnému premiérovi Borisi Johnsonovi. Aby byl z čela konzervativců odvolán, musí jich napsat 54.
Hněv britské veřejnosti je patrný nejen při pohledu do poslaneckých lavic, ale také na sociální sítě. Britové tam od začátku týdne sdílejí, co v den zakázaného večírku v Downing Street dělali oni.