Křesťané slaví Ježíšovo zmrtvýchvstání. Papež požehná ‚Městu a světu'
Křesťané dnes na hlavní velikonoční svátek – Velikonoční neděli - slaví Ježíšovo zmrtvýchvstání. V chrámech hoří svíce a po dlouhém půstu zase přichází hodování. Papež v sobotu mší připomněl věřícím, že Kristus vstal z mrtvých, a dnes požehná ‚Městu a světu'. Kardinál Dominik Duka odslouží mši v pražském chrámu svatého Víta.
Podle římskokatolického duchovního a teologa Jana Houkala je Velikonoční neděle asi největší liturgická slavnost v roce.
„Neděle Vzkříšení je dnem prázdného hrobu, kdy si připomínáme, jak ženy a učedníci prvního dne po sobotě - v neděli ráno - přišli ke skalnímu hrobu, do kterého byl Ježíš na Velký pátek pohřben a vidí, že je prázdný,“ přiblížil.
Ježíš se podle evangelia učedníkům i ženám nakonec jako vzkříšený ukázal a oni ho poznali.
Po dlouhém období přísného 40tidenního půstu je velikonoční Hod Boží, tedy neděle, dnem hodování a oslav. K historicky nejstarším pokrmům u nás patří mazanec a beránek.
„Bývá také tradice žehnání pokrmů, kdy jednak skončil půst, tak ty pokrmy si člověk může dát s větší radostí, ale především všechno je něco, co přijímáme od Boha, i ty pokrmy jako dary země,“ řekl Jan Houkal.
Mše ve Svatopetrském chrámu
Papež František odsloužil v sobotu v bazilice svatého Petra ve Vatikánu bohoslužbu, která křesťanům připomíná Ježíšovo zmrtvýchvstání. Nejvyšší představitel katolické církve při velikonoční vigilii také pokřtil deset lidí. Obřadem skončil půst, který trval od únorové popeleční středy.
V chrámu při bohoslužbě také znovu zazněly zvony, které utichly ve čtvrtek na znamení Kristovy smrti.
Průzkum pro ČRo: Na Velikonocích si lidé váží volna. Oblíbenou tradicí zůstává pomlázka
Číst článek
Dnes papež povede na Svatopetrském náměstí mši, vyhlásí velikonoční poselství a v poledne udělí požehnání ‚Městu a světu'.
U příležitosti Kristova zmrtvýchvstání požehná věřícím i kardinál Dominik Duka. Největší bohoslužba v republice začne v pražském chrámu svatého Víta v 10 hodin.
„V katedrále provede pražský arcibiskup také výkrop lidu, aby jim připomněl jejich vlastní křest. Celá slavnostní bohoslužba bude zakončena Apoštolským požehnáním, které pan kardinál udělí takzvaně jménem římského velekněze, tedy papeže,“ popsal mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.