Krvavé protesty ve venezuelském Caracasu. Zemřelo nejméně 11 lidí, další jsou ranění
Při protivládních protestech ve venezuelské metropoli Caracasu přišlo v noci na pátek o život 11 lidí, část údajně při rabování a další byli zastřeleni. Podle tiskových agentur to oznámila venezuelská prokuratura, podle níž během demonstrací, které se rozhořely začátkem dubna, už zemřelo 20 lidí.
Prokuratura v prohlášení podle agentury Reuters uvedla, že osm osob bylo zabito elektrickým proudem při neštěstí, k němuž došlo, když rabující skupina vnikla do pekárny v dělnické čtvrti El Valle. Kromě toho tam „při násilných činech" utrpělo zranění šest lidí.
Žádné podrobnosti o zbylých mrtvých z noci na pátek prokuratura neuvedla, kromě obecné zmínky o zastřelení.
Protesty namířené proti prezidentovi Nicolasi Madurovi, jejichž účastníci žádají předčasné volby a dodržování demokracie v zemi, se ve čtvrtek protáhly až do rána. Není jasné, zda je mezi 11 mrtvými započten i muž, který byl zastřelen a byl doposud považován za jedinou oběť uplynulé noci.
Podle předchozích zpráv médií bylo během uplynulých tří týdnů při násilnostech provázejících protivládní demonstrace doposud zabito devět lidí. Účastníci těchto nepokojů se pravidelně střetávají s bezpečnostními silami.
„Včera (ve čtvrtek) se kolem deváté nebo desáté večer začaly dít děsivé věci. Přišla sem skupina lidí se zbraněmi a začala rabovat," citoval Reuters vlastníka menšího supermarketu v El Valle. „Bezpečnostní situace není v rukou vlády. Přišli jsme tady o všechno," dodal postižený majitel.
Začátek konce Madurova režimu
Opozice se snaží zmobilizovat obyvatelstvo a slibuje, že manifestace se stanou počátkem konce režimu, který viní z hluboké politické a ekonomické krize. Venezuela zápasí s hyperinflací, nedostatkem potravin a rostoucí zločinností.
Na počátku poslední vlny demonstrací stál pokus nejvyššího soudu, blízkého Madurovi, přisvojit si pravomoci parlamentu, kde má opozice většinu. O 48 hodin později soud pod tlakem od svého rozhodnutí ustoupil.
V pondělí 11 latinskoamerických států ve společném prohlášení vyzvalo Venezuelu, aby zaručila právo na pokojné demonstrace. Ministr zahraničí USA Rex Tillerson ve středu uvedl, že je Washington znepokojený tím, že Madurova vláda brání lidem vyjádřit svůj názor na demonstracích a porušuje tak ústavu své vlastní země. Situaci v jihoamerické zemi podle něj Spojené státy bedlivě sledují.