Čeští lékaři vrátili v Jordánsku zrak stovkám lidí. Pomáhají těm, kteří si zákrok jinak nemohou dovolit

Doktoři z pražské Ústřední vojenské nemocnice završují v Jordánsku další misi projektu MEDEVAC. Oftalmologové vrátili zrak stovkám pacientům, hlavně těm, kteří by na komerční zákrok neměli prostředky. „Je to velmi výhodný zákrok, protože katarakt je stále celosvětově nejčastější příčina slepoty,“ řekl pro Radiožurnál přednosta Oční kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze Martin Šín.

Od stálého zpravodaje Ammán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doktoři z pražské ústřední vojenské nemocnice v Jordánsku završují další misi projektu MEDEAC

Doktoři z pražské ústřední vojenské nemocnice v Jordánsku završují další misi projektu MEDEAC | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Protože operujeme přes operační mikroskop, tak ostatní osazenstvo sálu má možnost sledovat, co provádíme, na obrazovce poměrně detailně. Teď se mi podařilo odsát celé jádro, zbývají tedy tak zvané kortikální hmoty,“ řekl pro Radiožurnál doktor a přednosta Oční kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze Martin Šín.  

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Štěpána Macháčka z nemocnice v Ammánu

V nemocnici v Ammánu provádí v rámci mise projektu MEDEVAC jednu operaci za druhou.

MEDEVAC je projekt české humanitární pomoci, který přes třicet let poskytuje péči zranitelným skupinám obyvatelstva. Na blízkém východě je program zaměřený na uprchlíky, například ty ze syrské občanské války nebo z válek v Iráku či Palestině.

„Teď přistoupím k implantaci, protože se nám povedlo vyčistit už celý vak, čočku implantujeme takzvaným injektorem. Do oka jde sbalená, aby se docílilo toho, že ji tam vsouváme pouze malým řezem, který má 2,2 milimetru,“ popsal proces Šín.

Přednosta Oční kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze Martin Šín se mise účastní potřetí | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Čočka je krásně centrovaná ve vaku, pacient bude opět vidět velmi ostře. Takže vidíte, že jsme zhruba za deset minut skončili operaci, a můžeme jít na další,“ řekl Šín.

Paní Marjam na operaci čekala pět let. Uprchla z Gazy, v Jordánsku ale žije většinu života.

‚Zlaté ruce‘

Několikaminutový zákrok jí a dalším pacientům v podstatě vrací zrak. „Řekl bych, že je to velmi výhodný zákrok, protože katarakt je stále celosvětově nejčastější příčina slepoty,“ vysvětlil doktor.

Doktor Šín má v nemocnici neustále po ruce jordánské zdravotní sestry. 

„Mají zlaté ruce ti vaši doktoři! A trošičku už umí arabsky. Začaly jsme je učit. Jsou strašně šikovní. Umí říct: ‚podívej se dolů‘, ‚podívej se do světla‘ nebo ‚hodně zdraví‘,“ řekla zdravotní sestra Sana.

Lékaři během mise spolupracují s jordánskými sestrami | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Čeští doktoři potřebují  s pacienty komunikovat i během zákroku.  „Je to samozřejmě trošku problém ve zdejších podmínkách, protože moje arabština je na velmi nízké úrovni, ale základní slovní pojmy, jako je ‚otevři oko‘, ty jsem se už naučil,“ řekl Šín.

MEDEVAC v Jordánsku s oftalmologií spolupracuje už deset let, Martin Šín z Ústřední vojenské nemocnice v Praze se mise účastní potřetí. V rámci projektu se na Blízkém východě ročně vystřídá několik lékařských týmů z České republiky. 

Za deset let pomohli čeští lékaři v Jordánsku tisícům lidí, hlavně těm, kteří by na komerční zákrok neměli prostředky.

„Moje motivace je ta humanitární. Je to ale i velmi zajímavá zkušenost. Člověk se podívá na zdravotní systém v jiných podmínkách,“ dodal Šín.  

Štěpán Macháček, jud Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme