Bez korupce i bez zaháčkování finančními zájmy se Češi mohou dostat ke specializované zdravotní péči – a měli by na to být hrdí, myslí si odborník na srdce Petr Neužil.
Když se našli mladí lékaři, kteří se chtěli v daném regionu vyškolit a pracovat, ministerstvo zdravotnictví je nepodpořilo. Neposlalo jim na to potřebné dotace a místo toho je poskytlo nemocnicím.
Státní zástupce podal obžalobu na bývalého ředitele IKEM Michala Stiborka, jeho náměstka Jiřího Malého a šéfa IT odboru Petra Rašku. Měli se dopustit vydírání kardiologů Jana Pirka a Ivana Netuky.
Podle posledních dat, která jsou z loňského roku a jsou to data České asociace umělé inteligence, nějakou formu AI využívá více než 60 procent českých nemocnic.
Když se Robert Fico léčil po atentátu v banskobystrické nemocnici, slovenská vláda o ní mluvili v superlativech. Teď je znovu v centru dění. Nikde jinde totiž nepodalo výpověď tolik lékařů jako zde.
Případný odchod více než 3000 nespokojených lékařů, tedy většiny nemocničních doktorů, by podle odborníků ochromil na začátku příštího roku provoz slovenských nemocnic.
Ačkoliv na sezeních mluvil o touze někomu ublížit, mohl si o pár týdnů později přijít k obvodní lékařce požádat o potvrzení, že je zdravý a může si udělat zbrojní průkaz.
„Nikdo nechce nikoho zavírat do basy. Nechci, aby toto bylo použito. Na dohodu jsou ovšem třeba dva,“ vzkázal lékařským odborům slovenský ministr zdravotnictví.
Lékaři tvrdí, že jsou ochotní výpovědi stáhnout, pokud se začnou plnit jejich požadavky. „Vláda nemůže některé požadavky splnit tak rychle,“ říká exministr zdravotnictví Slovenska Rudolf Zajac.
Odchod lékařů na konci letošního roku by patrně ochromil provoz nemocnic, což se na Slovensku už stalo v roce 2011. Tehdy museli pomoct čeští vojenští lékaři.
„Nemohlo dojít k situaci, že by někomu byla podána vakcína po expiraci či vakcína staršího typu. Podle našich zjištění jde především o administrativní chybu,“ říká mluvčí Ministerstva zdravotnictví.
Lékařů se nedostává, získat praxi trvá léta. V některých případech je proto nejspíš budou moct už příští rok nahradit sestry. Dostat by měly větší kompetence.
Jedním z důvodů, proč mast chybí, je příliš nízká cena, kterou Česko za přípravek platí. Lékárníci se ale shodují na tom, že vypadává z trhu stále častěji a jeho dodavatelů postupně ubývá.
„Lékaři mají historickou zkušenost, že dvakrát šli do výpovědí a vždycky dosáhli svého,“ popsal pro Radiožurnál redaktor denníku SME Jan Krempaský, který se dlouhodobě věnuje zdravotnictví.
S některou z nemocí srdce a cév se potýká podle odhadů České kardiologické společnosti asi 3,5 milionu Čechů. Ročně jim podlehne téměř 50 tisíc lidí, jsou tak nejčastější příčinou všech úmrtí.
„Nyní dokončujeme finální podobu dohody. K jejímu podpisu dojde ve druhé polovině příštího týdne,“ řekl Válek. V současné době se k dohodě podle něho připojí čtyři pojišťovny.
„K ústupku ze strany ministerstva dojde. Ambulantní a primární sektor jsou totiž pro ministerstvo klíčové sektory,“ odhaduje pro Český rozhlas Plus Michaela Ryšavá, redaktorka Hospodářských novin.
„Vyhlášení protestu by bylo extrémním řešením. Jsem rád, že k tomu nakonec nedošlo,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
„Úhradová vyhláška neodráží to, co ministr zdravotnictví dlouhodobě tvrdí, že mu jde o to, aby měl dostatek praktických lékařů,“ vysvětluje předseda spolku Mladí praktici.
„Sebrat bych mohl pouze nemocnicím, ale vzhledem k tomu, že i lékaři v nemocnicích chtějí zvýšit platy, tak jim těžko mohu sebrat peníze,“ vysvětluje Válek v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
Protesty organizované lékařskými a zdravotnických odbory kvůli navýšení platů a mezd zdravotníků budou až příští rok. Může jít o výpovědi z přesčasové práce nebo jinou formu.
„Stále jsme připraveni jednat. Naším cílem není protest či jakékoli obtěžování pacientů, ale nezbytná náprava stavu úhrad naší péče o ně,“ uvádí sdružení.
„Za této situace je růst úhrad pro primární péči ve výši 2,83 procenta nedostatečný,“ říká k plánovaným protestům předseda Sdružení praktických lékařů.
Proti úhradám na příští rok chtějí protestovat i praktičtí lékaři. „Já jsem předložil tři varianty a ani jedna z nich nebyla akceptovaná,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).