Z Kábulu odcházejí poslední zahraniční aerolinky. Mluví o ‚příliš silném vměšování‘ Tálibánu
Letecká společnost Pakistan International Airlines pozastavila lety do Kábulu. Jako důvod aerolinky uvedly „přehnaně tvrdé“ zasahování ze strany Tálibánu. Společnost byla dosud jediným zahraničním leteckým přepravcem zajišťujícím pravidelné lety z hlavního města Afghánistánu. Část cestujících je proto z rozhodnutí pozastavit lety – navzdory vysokým cenám letenek – zklamaná.
K rozhodnutí došlo poté, co Tálibán společnosti nařídil snížit ceny na úroveň, kde byly před srpnovým pádem Západem podporované vlády.
Od té doby byly Pakistan International Airlines jedinou zahraniční leteckou společností, která zajišťovala lety z Kábulu, upozorňuje britský server BBC.
Letenky z Kábulu do Islámábádu, hlavního města Pákistánu, se po převratu v Afghánistánu prodávaly až za desetinásobek srpnových cen.
Mizérie v Afghánistánu sílí. Nemocnice bez peněz zavírají, lidé hladoví a podvyživených dětí přibývá
Číst článek
Afghánské ministerstvo dopravy fungující pod vládou tálibánců v prohlášení podle Reuters uvedlo, že letenky by měly „být upravené tak, aby odpovídaly podmínkám letenek před vítězstvím Islámského emirátu“, tedy 120–150 dolarů (asi 2600–3200 korun).
Nařízení se týkalo také afghánského přepravce Kam Air. Vláda Tálibánu na cestující zároveň apelovala, aby oznamovali porušování nařízení. Pokud by ho letecké společnosti nedodržovaly, jejich lety mohly být zakázané, upozorňovala.
Mluvčí Pakistan International Airlines Abdullah Khan nicméně uvedl, že se společnost musela vypořádat s náhlými změnami, při kterých úředníci na poslední chvíli upravovali regulace nebo povolení k letu. Zaměstnanci navíc čelili zastrašování a jeden z jejich představitelů byl několik hodin zadržován ozbrojenci.
Zájem navzdory cenám
Mezinárodní lety se z Afghánistánu obnovily po odchodu amerických vojáků ze země na konci srpna. Od té doby však byly spoje mezi oběma zeměmi silně omezené.
Afghánistán potřebuje humanitární pomoc, shodl se summit G20. Von der Leyenová slíbila miliardu
Číst článek
Mluvčí Khan řekl, že pojistné bylo tak vysoké, až nebylo možné pravidelné lety provozovat. Rozhodnutí lety po odchodu spojeneckých vojsk obnovit bylo údajně založeno na humanitárních důvodech.
Zoufalý nedostatek sedadel ovšem způsobil, že jednosměrná letenka stála až 1200 dolarů (asi 26 200 korun). I přesto byla ale z nejnovějšího rozhodnutí o pozastavení letů část obyvatel zklamaná.
„Tyto lety velmi potřebujeme. Hranice jsou zavřené, když je teď zavřené i letiště, je to, jako bychom byli všichni v kleci,“ stěžoval si pro Reuters Abdullah, pracující pro farmaceutickou firmu.