Afghánistán potřebuje humanitární pomoc, shodl se summit G20. Von der Leyenová slíbila miliardu
Mimořádný summit skupiny G20 se v úterý shodl na naléhavé humanitární pomoci Afghánistánu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila miliardu eur pro Afghánce v jejich vlasti a v sousedních zemí a vyzvala k urychlení pomoci kvůli blížící se zimě. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhl vytvořit při G20 skupinu pro řešení migrace a vyjádřil naději, že v Afghánistánu bude obnovena bezpečnost, informovala italská agentura ANSA.
Jednání skupiny největších ekonomik, jež se konalo prostřednictvím videokonference, hostila Itálie. Její premiér Mario Draghi označil výsledky schůzky za „uspokojivé a přínosné“.
Afghánský tlumočník, který pomáhal Bidenovi, se dočkal. Ze země uprchl i díky pomoci z Washingtonu
Číst článek
„Existuje velká ochota jednat, shodli jsme se na potřebě naléhavého řešení humanitární krize,“ řekl předseda italské vlády na tiskové konferenci po jednání. Pomoc by do Afghánistánu podle něj měla směřovat přímo i pod koordinací OSN.
Kromě humanitární pomoci Afgháncům jednali představitelé G20 i o boji proti terorismu v souvislosti s převzetím vlády v Afghánistánu radikálním islamistickým hnutím Tálibán před dvěma měsíci po odchodu mezinárodních jednotek.
Na schůzce G20 v úterý podle Draghiho také všichni hovořili o problému práv žen v Afghánistánu. „Je třeba jim zajistit právo na vzdělání a nevrátit se o 20 let zpět,“ řekl Draghi s odkazem na dobu, kdy vládu Tálibánu v zemi ukončily mezinárodní jednotky.
„Musíme udělat vše pro to, abychom odvrátili velký humanitární a společenskoekonomický kolaps v Afghánistánu. A musíme to udělat rychle,“ řekl šéfka Evropské komise von der Leyenová.
Novináři v Afghánistánu zažívají těžké časy. Čelí mediálním regulacím, věznění i aktům násilí
Číst článek
Miliarda eur má jít podle ní afghánskému lidu doma a v sousedních zemích, které mnoha Afgháncům poskytly jako první pomoc po rychlé ofenzivě Tálibánu.
Schůzky G20 se účastnily hlavy států či vlád členských zemí. Čínu reprezentoval ministr zahraničí Wang I, který podle agentury ANSA prohlásil, že nikdo by neměl vnucovat jiným svou ideologii ani se vměšovat do vnitřních záležitostí jiných zemí.
„Vojenská intervence vede jen k dalším nepokojům a chudobě,“ řekl s odkazem na dlouhodobé působení mezinárodních jednotek v Afghánistánu.
Rusko se neúčastnilo ani na úrovni šéfa diplomacie. „Pokud vím, tak absence ruského prezidenta Vladimira Putina a čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga nebyla způsobena zahraničněpolitickými důvody,“ řekl Draghi s tím, že oba neúčast předem oznámili a „angažovali se hodně během dřívějších jednání“.