Americké ministerstvo zahraničí se sešlo s delegací Tálibánu. Rozhovory byly ‚upřímné a profesionální‘

Za „upřímné a profesionální“ označilo americké ministerstvo zahraniční rozhovory s delegací hnutí Tálibán. Vysocí představitelé USA a islamistického hnutí jednali o víkendu v katarském Dauhá. Jednalo se o první osobní setkání mezi zástupci obou stran od srpnového návratu Tálibánu k moci v Afghánistánu. Americká strana znovu zdůraznila, že schůzka neznamená její uznání nového afghánského režimu a že hnutí bude posuzovat podle jeho činů.

Washington/Dauhá (Aktualizováno: 11:32 11. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američané se v Dauhá sešli s představiteli Tálibánu

Američané se v Dauhá sešli s představiteli Tálibánu | Zdroj: Reuters

Podle vyjádření hnutí Tálibán Spojené státy při rozhovorech slíbily, že Afghánistánu poskytnou humanitární pomoc, odmítly ale politicky uznat Tálibán jako novou afghánskou vládu. Americká strana byla v tomto ohledu méně konkrétní a sdělila pouze, že obě strany „hovořily o možnosti rozsáhlé americké humanitární podpory, která by mířila přímo k afghánskému lidu“.

Nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných. Šíitskou mešitu v afghánském Kunduzu zničila exploze

Číst článek

V Afghánistánu hrozí vážná humanitární krize. Washington a další západní země se snaží přijít na to, jak s Tálibánem jednat, aniž by této skupině poskytly legitimitu, o kterou usiluje, a zároveň zajistit přísun pomoci.

Mluvčí Tálibánu Suhajl Šahín dále řekl, že nový afghánský ministr zahraničí z řad hnutí při rozhovorech ujistil americkou stranu, že Tálibán je připraven dodržet závazek z mírové dohody a nedovolit, aby bylo afghánské území použito k útokům proti USA a jejich spojencům.

V sobotu nicméně Tálibán vyloučil spolupráci s Washingtonem při potlačování stále aktivnější teroristické organizace Islámský stát (IS) v Afghánistánu. IS se přihlásil k řadě nedávných útoků, včetně pátečního sebevražedného atentátu v šíitské mešitě v Kunduzu, při němž přišlo o život přes 50 lidí.

Humanitární pomoc Afgháncům

V prohlášení ministerstva zahraničí se uvádí, že americká delegace se při víkendových rozhovorech zaměřila na otázky bezpečnosti a terorismu. S Tálibánem dále jednala o možnosti bezpečného vycestování občanů USA, další cizích státních příslušníků i Afghánců a o lidských právech, například o zapojení žen a dívek do afghánské společnosti.

Resort informoval, že obě strany rovněž jednaly o humanitární pomoci Afgháncům ze strany USA.

Tálibán požádal USA o uvolnění rezerv afghánské centrální banky ve výši 9,4 miliard dolarů

Číst článek

„Jednání byla upřímná a profesionální, přičemž delegace USA zopakovala, že Tálibán bude posuzován na základě svých činů, nikoli pouze slov,“ uvádí se v prohlášení.

V sobotu delegace Tálibánu požádala Spojené státy o uvolnění rezerv afghánské centrální banky, které byly zablokovány za politických nepokojů v Afghánistánu letos v srpnu. Podle údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF) činila hrubá výše rezerv afghánské centrální banky na konci letošního dubna asi 9,4 miliardy dolarů (206,7 miliardy korun).

Američtí představitelé uvedli, že jsou v kontaktu s desítkami Američanů, kteří v zemi legálně trvale pobývají a nyní z ní chtějí odejít. V zemi jsou stále tisíce Afghánců, kteří jsou spojenci USA a již se obávají pronásledování Tálibánu.

V Afghánistánu hrozí vážná humanitární krize. Washington a další západní země se snaží přijít na to, jak s Tálibánem jednat, aniž by této skupině poskytly legitimitu, o kterou usiluje, a zároveň zajistit přísun humanitární pomoci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme