Listy o unesených Britech v Iráku

Británie možná vstoupí se žádostí o pomoc do diskrétních rozhovorů s Íránem. Ruská média se zase nepřestávají věnovat jakési schizofrenii v tamní společnosti, kdy na jedné straně rapidně ubývá obyvatel Ruské federace, na straně druhé ale bují averze vůči přistěhovalectví.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Vše se točí kolem pěti Britů, které v úterý uneslo komando zatím neznámých ozbrojenců z iráckého ministerstva financí v Bagdádu. Jak v dnešním vydání píše britský list The Guardian, Londýn se patrně obrátí na Teherán, aby pomohl s jejich vysvobozením nebo aspoň nalezením.

Británie vychází z podezření, že za únosem expertů z iráckého ministerstva stojí nějaká odštěpenecká frakce šíitské Mahdího armády, která se mohla dostat pod kontrolu íránských tajných služeb. Z tohoto důvodu a také proto, že Teherán má značný vliv mezi iráckými šíity, se podle Guardianu možnost britsko-íránských jednání probírala na včerejší poradě britských bezpečnostních složek.

List napsal: "Dobře informovaní britští činitelé včera upozornili, že Mahdího armáda se nyní skládá z více frakcí, a že ne všechny podléhají kontrole vůdce hnutí Muktadá Sadra. Tajné úderky v milici mají vazby na íránské revoluční gardy, i když britské zdroje zdůrazňují, že i ty mohou operovat bez íránské podpory," napsal The Guardian. Upozorňuje zároveň, že Londýn je připraven krize kolem svých zajatců řešit i silou - v Bagdádu už je údajně připraveno komando speciálních jednotek SAS.

Podívejme se nyní na onen demografický vývoj v Rusku. Pro Rusy jde o palčivou otázku. Musíme si uvědomit, že miliony Rusů dodnes těžce nesou rozpad Sovětského svazu. V posledních letech se navíc stále častěji hovoří o tom, že vymírají i samotní Rusové. Nad sestupnou populační křivkou ve 145milionovém Rusku a nad přístupem k imigrantům se zamýšlí na stránkách Nězavisimoj gazety přední ruský demograf Anatolij Višněvskij.

"Další snižování počtu obyvatel je nepřípustné, tvrdí řada státních dokumentů. Demografové jsou si přitom velmi dobře vědomi toho, že zvratu lze dosáhnout jen přílivem stálého a podstatného počtu imigrantů. Veřejnost ale není připravena je přijmout, proti jejich přítomnosti se dokonce často ozývají i nejvyšší státní úředníci," upozorňuje ředitel ruského demografického institutu.

Recept hledá odborník ve zmírnění stále přísnějších pravidel pro pobyt cizinců v Rusku, a volí pro to poměrně ostrá slova: "Když se ve stejné době ozývá volání po zjednodušení legalizace migrantů, a přitom se zakazuje jejich působení na tržištích a přicházejí rozhodnutí o povinné znalosti ruštiny, je nutné připomenout: nejprve pomozte včerejšímu cizákovi stát se občanem Ruska a teprve pak řešte detaily," nabádá Višněvskij na stránkách Nězavisimoj gazety.

Deník Finacial Times se pozastavil nad prazvláštními rozpory v ochraně přírody. My sami ještě máme před očima obrázky dvou velryb, které američtí odborníci a aktivisté s takovým vypětím zachraňovali poté, co kytovci vpluli do kalifornské řeky Sacramento. Britský list ale velmi zajímavě poukázal, že obří savci vlastně vůbec nemají vyhráno.

"Vědci poprvé dali antibiotika volně žijícím velrybám. Na jejich záchraně se podílel obrovský tým lidí, námořní doprava se na určitou dobu zastavila a vznikly tak obchodní ztráty. Náklady na pomoc dvěma kytovcům tak byly obrovské. Na druhé straně Tichého oceánu - tedy u břehů Japonska - přitom kotví lodě, které tyto velryby loví každý rok po stovkách. Údajně kvůli vědeckému výzkumu. Doufejme tedy, že kytovci budou mít štěstí a nezabloudí do stejných vod, jako tito rybáři. Jinak byla tato investice zbytečná," uzavírá britský Financial Times.

Polsko, Česká republika ani Rusko se nemusí bát protiraketového štítu. V rozhovoru pro polský list Gazeta Wyborcza to řekl americký prezident George Bush. Z Varšavy pokračuje náš tamní zpravodaj Martin Dorazín.

Prezident George Bush poskytl velký rozhovor pěti evropským listům před svou chystanou cestou na starý kontinent, kde bude jednat především o rozmístění systému protiraketové obrany. Deníkz Gazeta Wyborcza prezident Bush řekl, že Poláci se o svoji bezpečnost bát nemusí. Stejně jako Spojené státy jsou členy NATO a lepší bezpečnostní záruky neexistují. V případě ohrožení budeme s vámi, můžete počítat s naší pomocí, ujistil George Bush. Americký prezident si podle svých slov uvědomuje, že zvláště starší generace těmto zárukám příliš nedůvěřuje, protože má s takovými sliby špatnou zkušenost. Tentokrát to bude jinak, zdůraznil Bush.

V další části rozhoru mluvil o Rusku. Řekl, že i mezi přáteli mohou být různé názory. Jde nám o to, aby protiraketový štít chránil svobodné a demokratické státy před zločineckými režimy. Rusko takovým režimem není a nemá se proto čeho bát, uvedl americký prezident v rozhovoru pro list Gazeta Wyborcza.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme