V řece Odře uhynulo několik desítek ryb. Příčinou může být podle ostravských policistů nedbalost
Aktuálně zasahujeme na řece Odře u nahlášeného úhynu ryb. Probíhá monitoring vodního toku, odebírání vzorku vody ve spolupráci s Povodím Odry a Českou inspekci životního prostředí. Povolaná byla rovněž chemická laboratoř. pic.twitter.com/yupNMLXqXZ
— HZS Moravskoslezského kraje (@hzsmsk) December 17, 2024
V řece Odře v Ostravě uhynulo větší množství ryb. Hasiči zjišťují příčinu. Na místě je i chemická laboratoř, která odebírá vzorky vody. Zdroj znečištění byl ale zřejmě krátkodobý, protože další úhyn ryb už hasiči nezaznamenávají. Vpodvečer proto začali demontovat nornou stěnu, kterou z preventivních důvodů umístili před Bohumínem na Karvinsku. Policie případ vyšetřuje jako poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti.
Na místě jsou i pracovníci České inspekce životního prostředí. V Ostravě od povodní nefunguje centrální čistírna odpadních vod. S ní ale úhyn podle náměstka ostravského primátora Aleš Boháče (Starostové pro Ostravu) nesouvisí.
Kyjev hlásí masivní úhyn ryb v hraniční řece Sejm. Podle něj ji otrávili Rusové
Číst článek
Příčina úhynu ryb
Náměstek uvedl, že znečištění bylo krátkodobé a další úhyn už nehrozí. „Hasiči šli po proudu a hledali místo, kde už uhynulé ryby nejsou. Vyloučili tak souvislost s čistírnou odpadních vod, chemičkou BorsodChem či areálem nedaleké koksovny. Skončili na úrovni průmyslového areálu Odra, kde sídlí několik firem. Tam se odebíraly vzorky,“ řekl Boháč. Dodal, že zatím se nedá přesně říct, kolik ryb uhynulo. Jde ale podle něj pravděpodobně o vyšší desítky kusů.
„Jednotky zasahují na řece Odře u nahlášeného úhynu ryb. Probíhá monitoring vodního toku, odebírání vzorku vody ve spolupráci s Povodím Odry a Českou inspekcí životního prostředí. Povolaná byla rovněž chemická laboratoř,“ uvedla mluvčí hasičů. Jde podle ní o větší množství ryb. Laboratorní testy můžou trvat i několik dní, sdělila Českému rozhlasu Miriam Loužecká z České inspekce ochrany životního prostředí.
Policejní vyšetřování
Policejní mluvčí Pavla Jiroušková uvedla, že oznámení o úhynu ryb policie přijala okolo 13.00. „Došlo k úhynu minimálně několika desítek ryb. Věc si převzali ostravští kriminalisté oddělení hospodářské kriminality, kteří nyní zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Budou zadány také znalecké posudky a odborná vyjádření,“ řekla Jiroušková.
Mrtvé ryby se začaly objevovat v místě soutoku Odry a Černého potoka v ostravské části Přívoz. Nornou stěnu hasiči instalovali nedaleko bohumínské části Vrbice. Hasiči měli na místě dva vozy a taky gumové čluny.
Ryby se hromadily v nedalekém splavu. Na hladině byly vidět pouze jednotlivé ryby, ale podle rybářů jde o opravdu masivní úhyn. Mrtvých ryb mají být stovky, mezi nimi jsou kapři, dravé ryby, štiky, candáti i okouni. Rybáři říkají, že se po zářijových záplavách dostalo do řeky hodně ryb.
Rybáři řešili po zářijových povodních úhyny ryb, některé mohly uvíznout na břehu nebo se udusit, některé odplavaly nebo je unesl proud. V Odře se našly uhynulé ryby rovněž loni koncem srpna, a to na jihu Polska. Šlo o tři desítky kilogramů, vylovili je v obci Chalupki poblíž hranic s Českem, odkud připluly.
Úhyn zhruba jedné tuny ryb v Odře na česko-polské hranici se řešil také loni v červenci, příčinou mohlo být podle České inspekce životního prostředí extrémní počasí s přívalovými srážkami. Ve vodě byl nedostatek kyslíku.