Lodě u Británie stále hoří. Srážka má nejspíše jednu oběť, úřady se obávají ekologického dopadu

Britské úřady a nevládní organizace se obávají ekologických dopadů pondělní srážky tankeru a kontejnerové lodi u břehů východní Anglie, kde hasící plavidla dál likvidují zbytky požáru. Majitel nákladní lodi Solong v úterý uvedl, že v jejích kontejnerech nebyl žádný kyanid sodný, který mohl způsobit ve styku s vodou zásadní škody. Policie zadržela muže, podezřívá ho z usmrcení z nedbalosti.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanker Stena Immaculate přepravující letecké palivo pro americké námořnictvo v pondělí dopoledne kotvil nedaleko břehů východoanglického hrabství East Yorkshire, když do něj narazila kontejnerová loď Solong plující pod portugalskou vlajkou.

U britských břehů se srazil tanker s nákladní lodí a začal hořet. Jeden člen posádky se pohřešuje

Číst článek

Po nehodě začala obě plavidla hořet, což vyvolalo masivní záchrannou akci. Na břeh se podařilo dostat 36 členů posádky obou lodí, jeden člověk ze Solongu je stále pohřešován. Podle úterního prohlášení náměstka Kanea je s velkou pravděpodobností po smrti.

Britská pobřežní stráž v úterý podle agentury Reuters uvedla, že na kontejnerové lodi stále hoří, zatímco požár na tankeru se již téměř podařilo uhasit. Obě lodi jsou nyní odděleny, což usnadní technickým týmům vstup na plavidla a minimalizaci dalších škod.

Britská policie už zadržela muže, podezřívá ho z usmrcení z nedbalosti. V úterý o tom informovala stanice Sky News. Podrobnosti o muži a jeho roli v nehodě ale úřady nezveřejnily. Uvedly jen, že je mu 59 let a že zůstává ve vazbě.

Uniklé palivo

Solong po oddělení od tankeru začal samovolně driftovat jižním směrem, zatímco pokračuje jeho hašení. Náměstek Kane při vystoupení v Dolní sněmovně prohlásil, že není pravděpodobné, že by loď plula dále a mohla se přiblížit ke břehu.

BBC zveřejnila letecké záběry tankeru, na nichž je vidět vnější rozsah škod a množství vody vytékající z lodi. Technické týmy se podle britských činitelů pokoušejí zjistit, jaké množství leteckého paliva či ropy z tankeru vyteklo a omezit šíření případné skvrny na hladině. U pobřeží podle médií v současnosti není registrováno žádné znečištění vody ani vzduchu.

Ekologická organizace Greenpeace uvedla, že ji znepokojuje nebezpečí, které by toxické chemikálie převážené loděmi mohly představovat pro mořský život. Letecké palivo, které se dostalo do vody v oblasti, kde se rozmnožují sviňuchy, je podle Greenpeace pro ryby a další mořské živočichy toxické.

Tři tankery, jež navštívily ruské přístavy, poškodily exploze. Jsou podezřelé z pašování ropy do EU

Číst článek

Provozovatel nákladní lodi v úterý uvedl, že kontejnery, které dříve převážely kyanid sodný, byly při aktuální plavbě prázdné.

Úřady zatím nemají jasno v tom, co srážku způsobilo. Experti oslovení britskými médii přitom podotýkají, že v podobných případech bývá často ve hře lidský faktor. Více mohou podle BBC ukázat záznamová zařízení podobná leteckým černým skříňkám, která budou chtít vyšetřovatelé z lodí získat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme