Muž, který vrhal stín. Uzdraví bývalý autokrat Mahathir nemocnou Malajsii?

Překvapivé volební vítězství malajsijské opozice pod vedením kontroverzního expremiéra, Mahathira Mohamada vyvolalo napříč celou Malajsií vlnu nadšení mezi odpůrci dosavadní vlády a příznivci Pakatan Harapan, Koalice naděje. A také obrovskou pozornost mezinárodních médií. Není divu: dosavadní vládní koalice, vedená Malajskou stranou národního sjednocení UMNO, byla do středy u moci celých 61 let, kdy ani jednou neprohrála volby.

Doporučujeme Kuala Lumpur Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tehdy a nyní: staronový premiér Malajsie Mahathir Mohamad. Kdysi zemi řídil dlouhých 22 let (1981-2003), a přestože ji v mnohém pozvedl, vládl velmi nelítostnou rukou. Nyní, po dalších 15 letech, opět stanul v čele země. Co teď Malajsii čeká?

Tehdy a nyní: staronový premiér Malajsie Mahathir Mohamad. Kdysi zemi řídil dlouhých 22 let (1981-2003), a přestože ji v mnohém pozvedl, vládl velmi nelítostnou rukou. Nyní, po dalších 15 letech, opět stanul v čele země. Co teď Malajsii čeká? | Foto: Koláž iROZHLAS | Zdroj: Reuters, Profimedia

Pokud měla opozice někdy v historii blízko k vítězství, bylo to spíše v roce 2008, kdy opoziční strany ukořistily vítězství v pěti z 13 svazových států Malajsie a tehdejší vláda Abdullaha Badawiho ztratila dvoutřetinovou většinu v parlamentu.

To Abdullaha stálo premiérské křeslo.

Vláda končí s ostudou

V čele strany i vlády ho tehdy nahradil nyní poražený Tun Najib Razak. Najib stál v čele země devět let (2009-2018), a byť není na místě upírat mu některé ekonomické úspěchy, především zvládnutí ekonomické krize roku 2009, nyní – s ostudou – končí.

Končí přesto, že jeho strana jakožto dominantní pilíř vládní koalice měla pod kontrolou rozsáhlý státní aparát včetně cenzury a hojně využívala i státní rozpočet pro poskytování peněžních darů nemajetným Malajsijcům, čímž si chtěla zajistit jejich hlasy.

Strana UMNO byla pověstná i manipulací s volebními obvody (tzv. gerrymandering) a nespravedlivým přepočtem hlasů venkovských oblastí s převahou malajského obyvatelstva na poslanecké mandáty, čímž si zajistila převahu v parlamentu v minulých volbách roku 2013, a to přesto, že získala pouze 47 procent hlasů.

Osm let do stovky. V čele malajsijské vlády stane nejstarší premiér na světě

Číst článek

Dosavadního premiéra Najiba však křeslo nejmocnějšího muže země stály hlavně jeho finanční skandály, způsobené zpronevěrou stovek milionů dolarů z fondů státní firmy 1MDB, výprodej strategických společností Číně a všeobecná únava společnosti z korupce, zdůrazňování etnických a náboženských rozdílů a neochota vlády ke skutečným reformám.

Nejstarší premiér světa? Také, ale...

Většina světových i českých médií zdůrazňuje, že Malajsie má od středy nejstaršího premiéra na světě ve věku 92 let. Což je jistě obdivuhodné a neobvyklé.

Mnohem zajímavější však je Mahathirovo předchozí 22leté působení na postu premiéra Malajsie a hlavně jeho současné spojení se svým předchozím politickým rivalem Anwarem Ibrahimem, jehož v roce 1998 dostal za mříže a který nyní již potřetí dlí ve vězení.

Mahathir, který v poslední době intenzivně spolupracuje s Anwarovou manželkou Wan Azizou na sjednocení opozice, nyní tak – poněkud paradoxně – usiluje o jeho propuštění a znovuzapojení do politiky.

Pozoruhodný je navíc i další Mahathirův politický obrat. Do roku 2016 byl nově jmenovaný premiér členem vládní strany UMNO, které i v minulosti předsedal, a rovněž byl i mentorem končícího předsedy vlády Najiba. Mahathir se však stal tvrdým kritikem vládní korupce i podbízení se Číně a založil novou stranu Parti Pribumi Bersatu Malaysia (Strana sjednocených původních obyvatel), a přestože svým názvem tato strana zdůrazňuje malajsijský etnonacionalismus, podobně jako jeho předchozí strana, připojil se s ní nakonec k multietnické demokratické opozici, vedené právě Wan Azizou.

Lze spekulovat, že toto spojení bylo pro opozici šťastné, jelikož ani jedna strana by osamoceně nebyla patrně s to Najiba a vládní koalici Barisan Nasional (Národní fronta) porazit.

Aliance však využila synergie vzájemné podpory a okamžiku vrcholící nespojenosti s vládou a šokující volební výsledek byl na světě: zatímco Mahathirem vedená opoziční koalice získala minimálně 113 křesel z 222 a tedy tzv. prostou většinu, Najibova BN pouhých 79 křesel, tedy o celých 43 méně než v předchozích volbách.

Zdravý rozum voličů

Obyvatelé Malajsie tak rozhodli jasně: žádají změnu a razantní reformy. A to nejen ekonomické, jelikož jejich dříve dobře našlápnutá ekonomika uvízla v „pasti středního příjmu“ (middle-income trap), ale také zásadní přeformulování dosavadní rasové politiky, jež zajišťuje speciální práva Malajcům a dalším „původním“ etnikům a z malajsijských Číňanů a Indů činí občany druhé kategorie.

A v neposlední řadě vítězství liberálnějších stran může znamenat omezení sílícího vlivu islámu na politiku a veřejný prostor v zemi, kde zdůrazňování náboženských rozdílů začalo přispívat ke vzniku markantních sociálních bariér.

To je však pro tak multikulturní zemi, jakou je Malajsie, velmi nezdravé a nebezpečné. A proto je zřejmé, že malajsijský lid, který se v těmto volbám dostavil v nebývale vysokém počtu, prokázal mnohem více moudrosti a zdravého rozumu než mocí a nekale nabytými penězi opojení politici. Otázkou je, jak se bude situace vyvíjet, až opadne povolební euforie a začne tvrdá každodenní politická realita.

Autor působí v Orientálním ústavu Akademie věd ČR. Zaměřuje se na moderní a soudobé dějiny Indonésie a Malajsie a interakci politiky, náboženství a etnicity v těchto zemích; zabývá se rovněž obecnými dějinami Filipín.

Tomáš Petrů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme