Manželka vlivného čínského politika byla odsouzena k trestu smrti s odkladem
Čínská podnikatelka a manželka vlivného politika Ku Kchaj-laj dostala za vraždu trest smrti s odkladem. Oprátce unikne, pokud se v příštích dvou letech ve vězení nedopustí žádného přestupku. K vraždě britského podnikatele Neila Heywooda se sama přiznala. Celou kauzu přesto provází celá řada pochybností.
Manželka Po Si-laje byla odsouzena k trestu smrti s odkladem. Takový trest znamená podle pozorovatelů v praxi doživotí.
Pochybnosti se týkají hlavně jejího muže Po Si-laje, donedávna vlivného člena čínské komunistické strany. Ten se údajně pokusil zahladit aféru svojí ženy, a proto přišel o všechny funkce.
Jeho příznivci ale tvrdí, že celá kauza je vykonstruovaná a slouží hlavně k tomu, aby ho odstavila od moci. Zákulisí boje o moc v čínské komunistické straně je však zcela neprůhledné.
O čínském ‚procesu století‘ mluvila na Radiožurnálu sinoložka Olga Lomová z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy
Samotného Po Si-laje policie vyšetřuje, zatím ho ale neobvinila. Díky přiznání své ženy by se nakonec mohl vyhnout soudu a čekal by ho jen disciplinární trest od vedení čínské komunistické strany.
Spekuluje se proto, že případ je ve skutečnosti vykonstruovaný. Podle sinoložky Olgy Lomové z Filosofické fakulty Karlovy univerzity v Praze má kauza nepochybně politické pozadí:
„Jak znám čínské poměry, tak myslím, že to může být jak pravda, tak to může být vykonstruované obvinění. Je tam celá řada otázek. Jasné je, že je tady velká ambice Po Si-laje a jsou tu nějaké síly v nejvyšším vedení čínské komunistické strany, které se snaží zbavit se ho, nebo se ho bojí.“
Podle většiny expertů souvisí případ Ku Kchaj-laj především s osobou jejího manžela Po Si-laje. Tento někdejší hlavní komunistický funkcionář v nejrychleji se rozvíjejícím místě v Číně Čchung-čchingu byl v březnu odvolán poté, co se jeden z jeho spolupracovníků pokusil zažádat o azyl na americkém konzulátu. Sám Po Si-laj byl obviněn z korupce, tajných odposlechů a pokusu o puč. Podle komentátorů se charismatický Po Si-laj, se kterým se počítalo do devítičlenného politbyra strany, zřejmě svými ambicemi znelíbil nejvyšším vládcům země a ti se s nepohodlným politikem vypořádali. Hrozilo totiž, že by na sebe politik, populární především mezi chudšími Číňany, strhnul veškerou moc.
„Zároveň je tady obrovský byznys, pravděpodobně se tam točí velké peníze a velké ekonomické zájmy. A do toho lze předpokládat, že je tam i zápas osobních zájmů,“ domnívá se Lomová.
Jed a kus srdce
Soud dospěl k názoru, že v jednom tichém a nenápadném hotelu na úpatí u města Čchung-čching byl loni z rukou manželky vysokého politika Po Si-laje otráven britský podnikatel Neil Heywood.
Pravdu o jeho smrti by se pravděpodobně nikdo nikdy nedozvěděl, kdyby šéf tamní policie nechtěl svého nadřízeného Po Si-laje a jeho ženu Ku Kchaj-laj kompromitovat. Na veřejnost vynesl důkazy o otravě Brita včetně kusu jeho srdce.
Ku Kchaj-laj byla ještě před několika lety úspěšnou právničkou. Podle přátel a obchodních partnerů ale využívala postavení svého muže k získání miliardového majetku. Ten se pak za pomoci podnikatele Neila Heywooda snažila převést do Británie.
Jednačtyřicetiletého Heywooda jeho přátelé popsali jako okouzlujícího, ale nepolapitelného individualistu. A to už od jeho školního let. V roce 1990 se přistěhoval do Číny, kde se naučil jazyk a oženil se s Číňankou. A poté odstartoval kariéru. Působil jako poradce pro zahraniční firmy hledající v Číně investice. Britové popřeli, že by byl jejich agentem.
O soudu s manželkou vlivného čínského politika mluvila na Radiožurnálu východoasijská zpravodajka Českéhop rozhlasu Kateřina Procházková
Nicméně předmětem mnoha spekulací je, jak úzké vazby měl Heywood s rodinou Po Si-laje. Původně se o Ku Kchaj-laj mluvilo jako o chamtivé manželce, která měla díky Britovi proměňovat manželovy konexe na dolary a ti dva se prý neshodli na rozdělení úplatku. Později ji média vylíčila jako matku, která chránila své dítě.
Heywood měl pomoci synovi prominentního páru dostat se na prestižní zahraniční univerzity. Nakonec mu ale prý vyhrožoval.
Pokračující kapitalistická ekonomika
„Po Si-laj byl nadějí určitého křídla v komunistické straně, které chtělo zachovat ‚vymoženosti‘ maoistického období, propagovat písně z té doby, pořádat přehlídky ve zpěvu starých komunistických písní, a alespoň mluvit o propasti, která se nyní v Číně vytváří mezi velmi bohatými a velmi chudými lidmi. Komunisté přitom slíbili toto zrušit. Nyní se společnost v Číně, která má kapitalistickou ekonomiku, vrací tam, kde byla před nástupem komunistů k moci,“ říká zahraniční komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.
O souvislostech odsouzení Ku Kchaj-laj s osobou jejího manžela mluvil na Radiožurnálu zahraniční komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák
Po Si-laj byl podle něj také výjimečný tím, že nešlo o ‚šedou myš‘, jako jsou jiní komunističtí vůdci. Byl to muž výřečný, který se v davu odlišoval.
„Byl to někdo, z koho měli ostatní komunističtí vládci strach, že by se mohl k Maovým dobám vrátit i potud, že by veškerou moc soustředil do svých rukou. To bylo něco, čemu chtěli předejít,“ dodává Slezák.