Michael Curry: americký biskup, který přinesl do Windsoru styl Harlemu i iPad
Sobotní královskou svatbu doprovázel emotivní projev amerického biskupa Michaela Curryho, který přinesl do Windsoru rytmický styl černošských kazatelů. Muž stojící v čele americké episkopální církve netradičně oživil slavnostní ceremoniál, a stal se jednou z hvězd obřadu. Stojaté vody ale nerozčeřil poprvé, jelikož Curry patří k obhájcům sexuálních menšin a kritizuje postoj Washingtonu k imigrační politice.
„V lásce je síla, nepodceňujte ji. Ví to každý, kdo se někdy zamiloval," řekl Američan v emotivním projevu proneseném rytmickým stylem černošských kazatelů. Biskup, považovaný v zámoří za jednoho z nejprogresivnějších duchovních, navíc četl své kázání z tabletu iPad.
Britský princ Harry a Meghan Markleová si před 600 hosty řekli své ano
Číst článek
Něco podobného se ale od tohoto kněze dalo čekat. Od svého nástupu do úřadu hlavy americké episkopální církve totiž už často rozčeřil stojaté vody – podobně jako nyní trochu narušil upjaté ovzduší ceremoniálu svázaného letitými tradicemi.
Curry stojí v čele církve, která je součástí širšího anglikánského společenství církví, od roku 2015. I proto mohl tento afroamerický kazatel pronést kázání na svatbě prince Harryho. Tato úloha totiž na svatbách příslušníků britské královské rodiny tradičně připadá jen anglikánským kněžím.
OBRAZEM: desetitisíce příznivců i dojatý princ Harry. Jak vypadala královská svatba?
Číst článek
Rodák z Chicaga ovšem podle řady komentářů přenesl do srdce britské monarchie atmosféru harlemských kostelů s jejich spirituály a gospely a stal se jednou z hvězd obřadu.
'Potřebujeme poblázněné křesťany'
Biskup, který podle svých slov pochází z rodu otroků a chudých jižanských farmářů, je například rázným obhájcům práv sexuálních menšin, ale nejen jich. Patří k největším zastáncům rozhodnutí své církve, podle kterého již tři roky mohou gayové a lesby mít svatby v jejích kostelích. Ve svých kázáních i článcích často hovoří také o potřebě větší sociální spravedlnosti nebo kritizuje postoj současné washingtonské administrativy k imigrační politice.
Jako kněz církve, ke které se hlásí něco přes dva miliony věřících, začínal v Buffalu ve státě New York. Později vystřídal řadu míst po celých USA, působil a kázal v Ohiu či Marylandu. Nejvíce času ale strávil v Severní Karolíně, kde se také v roce 2000 stal biskupem a kde získal proslulost procítěnými kázáními. „Potřebujeme poblázněné křesťany,“ prohlásil například v roce 2012 a dodal, že vlastně i Ježíš byl svého druhu blázen.