Německo příští rok pozastaví brannou povinnost

Německo by mělo k prvnímu červenci příštího roku pozastavit povinnou vojenskou službu a více spoléhat na armádní dobrovolníky. Uvedl to spolkový ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg. Konkrétní datum pozastavení odvodu branců zaznělo vůbec poprvé. Německo je jednou z pěti členských zemí NATO, kde ještě platí branná povinnost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wiesel

Wiesel | Foto: FAS

Pozastavení povinné vojenské služby je součástí reformy armády. Ta má v současnosti asi 250 tisíc vojáků. Jejich počet by měl postupně klesnout asi na 185 tisíc. Ministr zu Guttenberg to řekl v Drážďanech na vystoupení před důstojníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O německé armádě mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu v Německu Jaroslav Šonka

Cílem reformy je zvýšit výkonnost a efektivitu armády. Branná povinnost by podle návrhu měla zůstat v německé ústavě, pouze by nebyla uplatňována.

Podle průzkumů je povinná vojenská služba v Německu oblíbená, na rozdíl třeba od České republiky.

„V posledních dvou desetiletích se německo nacházelo v jakési poloviční hospodářské krizi, byla veliká nezaměstnanost a armáda, i když nebyla žádným dobře platícím partnerem, byla pro mladé lidi dobrou variantou. Dokázala dát například lidem určitou kvalifikaci,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v Německu Jaroslav Šonka.

Podle ministra obrany by měli v armádě sloužit dobrovolníci, 12 až 23 měsíců. „Jedná se o určitý krok směrem k profesionalizaci armády, dobrovolníky totiž bude platit,“ pokračuje Šonka.

Spolkový ministr obrany dále řekl, že armáda by se měla soustředit na zahraniční mise a že po té reformě bude moci vysílat do zahraničí více vojáků. V současnosti působí v zahraničí asi sedm tisíc německých vojáků.

Branná povinnost zatím platí v pěti členských zemích Severoatlantické aliance, v Německu, Řecku, Turecku, Estonsku a Norsku. Česká republika pozastavila povinnou vojenskou službu od roku 2005. Znamená to, že branná povinnost může být opět zavedena při ohrožení státu nebo za válečného stavu.

Helena Berková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme