Německé zemědělce trápí sucho. Úroda usychá před očima a hladina řek klesá

Neobyčejně dlouhé období vedra a sucha, hlavně v severní a východní části země, způsobilo v Německu největší pokles hladin řek za celé roky. Zemědělci, kterým úroda na polích usychá před očima, hledají pomoc, píše server německé veřejnoprávní stanice Deutsche Welle.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Méně zákonů a byrokracie. Farmáři jsou zahlceni předpisy a kontrolami

Sklizeň obilí bude v Německu letos pravděpodobně nejnižší za posledních 24 let (ilustrační snímek). | Foto: Fotobanka Pixabay

Hladina Odry na německo-polském pomezí poklesla tuto středu, 15. srpna, na úroveň 93 centimetrů. Na konci července přitom dosahovala 110 centimetrů.

Podle Sebastiana Dosche, mluvčího plavebního úřadu v braniborském Eberswalde, je hladina Odry nejníže za celou dobu, co se provádějí měření, tedy za více než sto let. Když brzy nepřijdou deště, dá se očekávat, že řeka bude denně klesat o další dva centimetry, upozorňuje Dosch.

Odra pramení v Česku a teče severním směrem do Baltského moře. Přitom tvoří 187 kilometrů hranice mezi Polskem a Německem.

Sucho po celé týdny

Spolkovou republiku trápí horké počasí a sucho už celé týdny. Ani bouřky a deště minulý týden situaci Odry a řady dalších toků příliš nezlepšily. Skoro všechny měřicí stanice na Dunaji, Labi, Mohuči, Mosele a Rýnu udávají hladiny těchto řek níže, než je v srpnu obvyklé. Dvě stanice na Labi hlásí takový pokles, který se blíží tomu z let 1934 a 1947.

Hladina Rýna ještě neklesla pod půl metru, jako v roce 2003, ale podle údajů z Wormsu a Emmerichu jí k tomu chybí jen pár centimetrů.

Nedostatek deště trvající od května a teploty nejvyšší od roku 1881, kdy se začaly vést pravidelné záznamy, ohrožují na severu a východě Německa úrodu. Spolková země Sasko například uvádí, že škody už přesáhly 300 milionů eur.

Julia Klöcknerová, spolková ministryně zemědělství, čeká na konečné výsledky sklizně. Až pak se prý rozhodne, jak odpoví na volání německých zemědělců po mnohamiliardové státní pomoci. Očekává se, že to bude příští týden, informuje Deutsche Welle.

Nejméně obilí za čtvrtstoletí

Sklizeň obilí bude v Německu letos pravděpodobně nejnižší za posledních 24 let. Horka poškodila také úrodu krmných obilovin a málo je i slámy a sena. Klöcknerová ve středu řekla, že ministerstvo uvolní některá pravidla na ochranu životního prostředí, aby tak zemědělcům pomohlo vyrovnat se se zdražováním krmiv v důsledku sucha.

Cena krmné pšenice se zářijovým datem dodání dosáhla na obilné burze ve středu 224 eur za tunu. To je o 12 eur více než cena potravinářské pšenice, uvádí německá stanice Deutsche Welle.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Miroslav Tomek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme