‚Pošlete tam armádu.‘ Deník New York Times čelí kritice kvůli sloupku republikánského senátora

„Národ musí obnovit pořádek. Armáda je připravena,“ píše arkansaský senátor Tom Cotton v komentáři, který ve středu vydal ve své online mutaci americký list The New York Times. Výzva k prezidentu Donaldu Trumpovi, aby k uklidnění celostátních protestů proti policejní brutalitě povolal vojáky, vyvolala na sociálních sítích pobouření. Její zveřejnění v dopise zkritizovalo i přes 800 zaměstnanců deníku. Ten zpětně uvedl, že nesplňuje jeho standardy.

Arkansas / New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující proti policejní brutalitě v New Orleans (foto ze 4. června 2020)

Protestující proti policejní brutalitě v New Orleans (foto ze 4. června 2020) | Foto: Jonathan Bachman | Zdroj: Reuters

„Tento týden vzbouřenci uvrhli mnoho amerických měst do anarchie, která připomíná vlnu násilí v šedesátých letech,“ tvrdí republikánský senátor v textu, který se ve středu s titulkem Pošlete tam armádu objevil v názorové rubrice na webu New York Times.

Cotton dále popisuje, jak se newyorská čtvrť Manhattan „propadla do bezpráví“, zatímco se po ulicích pohybovaly skupiny lupičů vandalizující ve svých stopách stovky podniků.

„Nepokoje byly karnevaly pro bohaté, co toužili po vzrušení, stejně jako pro další kriminální živly,“ líčí s tím, že někteří představitelé tyto „násilné orgie“ omlouvají jako pochopitelnou reakci na nespravedlivou smrt George Floyda.

Americký senátor Tom Cotton | Foto: Tom Williams / CQ Roll Call / Sipa USA | Zdroj: Reuters

Demonstrace podle senátora nemají nic společného s Floydem, ale jsou pouze vyjádřením touhy „nihilistických zločinců“ po kořisti a zničení. Spolu s nimi se podle něj do protestu vmísili i „levicoví radikálové jako je antifa“, která využívá Floydova případu pro „vlastní anarchistické účely“.

„Jedna věc především vrátí pořádek do našich ulic: ohromná ukázka moci rozptýlit, zadržet a konečně odstrašit ty, co porušují zákon,“ dodává Cotton.

Podle něj současná situace prezidentovi umožňuje využít takzvaného povstaleckého zákona z roku 1807 a vyslat armádu na pomoc místním bezpečnostním složkám. Trump jeho komentář později toho dne sdílel na svém twitteru.

Nesplňuje standardy

Proti komentáři se ohradili někteří čtenáři deníku i jeho zaměstnanci. Přes 800 z nich podepsalo dopis, podle kterého obsahuje Cottonův text dezinformace. Nelíbí se jim třeba to, jak zobrazuje roli členů antifa během protestů.

Další novináři se uchýlili na sociální sítě, kde sdíleli náhled sloupku s prohlášením, že jeho zveřejnění ohrožuje černošské zaměstnance New York Times.

Running this put Black @The New York Times staffers in danger. In solidarity with my colleagues who agree.

01:30 – 04. 06. 2020

3770 23239

Editor názorové rubriky James Bennet se komentáře nejdříve zastával. Podle něj by byly podkopány zásady deníku i jeho nezávislost, kdyby se v něm zveřejňovaly pouze názory, se kterými redakce souhlasí. Během odpoledního jednání s kolegy ale Bennet údajně přiznal, že ho před publikací nečetl.

List New York Times následující den vydal prohlášení, podle kterého Cottonův sloupek nesplňuje redakční normy. „Komentář, stejně jako proces jeho zveřejnění, jsme prověřili. Ukázalo se, že uspěchaný chod redakce vedl k publikaci textu, který nedodržuje naše vnitřní předpisy,“ uvedla mluvčí Eileen Murphyová.

Dodala, že deník do budoucna plánuje snížit počet příspěvků uveřejňovaných v názorové rubrice. Zároveň posílí ověřování informací.

I want to explain why we published the piece today by Senator Tom Cotton. nyti.ms/3dyvJ5Z

01:46 – 04. 06. 2020

1169 3826

Protesty ve Spojených státech pokračují už desátým dnem. Propukly poté, co po policejním zákroku zemřel v Minneapolisu Afroameričan George Floyd. Kolemjdoucí zachytil na video, jak mu strážník Derek Chauvin při zatýkání klečel bezmála devět minut na krku. Floyd během toho prosil o pomoc a opakoval, že nemůže dýchat. Chauvin teď čelí obvinění z vraždy.

Demonstranti kromě toho požadují také spravedlnost pro 26letou Afroameričanku Breonnu Taylorovou, která byla v polovině března ve státě Kentucky zastřelena poté, co policie vnikla do jejího domu v rámci drogového vyšetřování. Ukázalo se ale, že měla špatnou adresu. V domě Taylorové se žádné drogy nenašly, informuje BBC.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme