Záchranáři jdou do hlubin. Pátrání po ztracené ponorce pokračuje v lodi, jež může do čtyř kilometrů

Americké a kanadské týmy v Atlantiku stále marně pátrají po malé turistické ponorce firmy OceanGate. Rozsáhlá záchranná akce pokračuje nad hladinou i pod ní. Plavidlo s pěti lidmi se v neděli potopilo k vraku Titaniku, krátce na to ale ztratilo spojení. Posádka měla zásoby kyslíku nejvýše na čtyři dny a čas se jim rychle krátí.

Boston Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapsule ztracené ponorky OceanGate

Kapsule ztracené ponorky OceanGate | Foto: ABACA PRESS | Zdroj: Reuters

Americká pobřežní stráž zatím informovala, že v uplynulých hodinách záchranné týmy prohledaly oblast, která má pro představu o něco málo větší rozlohu než Středočeský kraj.

Zatím probíhalo pátrání především nad hladinou a ne příliš hluboko. Teď ale mají jít hlouběji. V tom jim má podle BBC pomoci soukromá loď, která je vybavená na kladení potrubí na mořské dno, a na rozdíl od plavidel záchranářů se dokáže dostat až do hloubky necelých čtyř kilometrů, kde leží vrak Titaniku.

Ale hledat v oceánu ponorku je jako hledat jehlu v kupce sena. Členité dno v takové hloubce ztěžuje rozpoznat, co je skála a co by mohla být malá kapsle ponorky.

U vraku Titaniku zmizela turistická ponorka, pátrá po ni pobřežní stráž. Posádce zbývají dvě třetiny kyslíku

Číst článek

Je možné, že ponorka není na dně, ale odhodila závaží a těsně pod hladinou čeká na záchranu. Kdyby však byl poškozený její trup, prognóza by nebyla vůbec dobrá. Ponorka nemá žádný záchranný člun.

Bezpečnostní pochyby o ponorce měl před časem David Pogue, novinář přispívající do technologické rubriky The New York Times. Touhle ponorkou se k Titaniku potápěl loni. Pasažéři prý byli v kapsli zajištění zvenku a jen zvenku je prý taky bylo možné ponorku otevřít.

„Celá ta ponorka mi přišla tak nějak fórová,“ uvedl Pogue. Šokovalo ho, že jako závaží slouží třeba staré trubky, a nelíbilo se mu ani řízení, které vypadalo jako herní ovladač. 

Právě na snadné ovládání byl ale šéf firmy OceanGate – Stockton Rush – docela pyšný, jak předvedl ve videu, když před pěti lety ponorku představoval. Sám Rush je podle BBC jedním z pěti pohřešovaných.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme