Bidenovo volební vítězství vyvolalo spontánní oslavy. V ulicích se tančilo, lidé bouchali šampaňské
Demokrat Joe Biden se na základě sečtených hlasů prohlásil vítězem amerických prezidentských voleb a jeho příznivci vyšli do ulic. Oslavovali také u jeho budoucí rezidence, kterou ovšem až do ledna bude obývat současný prezident, republikán Donald Trump. Ten zatím porážku neuznal, obrací se na právníky, ale během soboty musel zblízka poslouchat, jak už ho Američané vyprovázejí z Bílého domu.
Washington byl jako tisícihlavá třída těsně po maturitě. Euforie, šampaňské a taky úleva.
„Cítíme teď úlevu, že máme budoucnost a naději. Ale polovina země zase volila Trumpa, takže v téhle zemi pokračuje velký boj o to, co jsou naše ideály a jak by naše společnost měla fungovat,“ popisovala pro Radiožurnál Michelle.
U Bílého domu se prodávaly roušky Biden, Američané mávali vlajkami, zpívali, tančili. I po soumraku stále zůstávali i rodiče s dětmi v kočárku. Ti tvořivější pak na dlouhý provizorní plot kolem Bílého domu pověsili své transparenty jako „Máš padáka“, „Uznej porážku“, „Výzva k vystěhovaní - opusťte Bílý dům do 21. ledna 2021“.
„K Trumpovi teď cítím to, co vždycky – je mi ho líto. Je to smutný muž, co měl strašné dětství, které z něj udělalo narcise. A je mi ho líto, protože nikdy nebyl schopný si to uvědomit a stát se lepším člověkem,“ říkala Michelle, která přijela slavit až z Baltimoru a oči měla zarudlé pláčem.
„Jsem nadšená, vyčerpaná těmi čtyřmi roky a teď radostí. Pozoruju, jak jsou lidi šťastní, a musela jsem jít stranou, abych to vstřebala, pochopila a uchovala si to navždycky.“
V jedné z postranních uliček kdosi pustil kubánskou hudbu a Erica s Ramónem spontánně zahájili taneční sólo.
„Pěkné počasí, příjemní lidé kolem a dobrý důvod k oslavě! Budeme muset víc trénovat. Tohle je jen začátek. Potřebujeme víc tance, víc lásky a víc radosti, “popisoval Ramón.
„Zeptala jsem se ho, jestli tu muziku zná, když to pustili. On je Španěl a řekl, že mě na to naučí tančit. Buchada – na to jsem tančila úplně poprvé,“ vysvětlovala Erica.
Pít alkohol na ulici je v Americe velké tabu, ovšem v tento večer pravidla neplatila. Etiopský Američan Amman servíroval prosecco kolemjdoucím do plastových kalíšků.
„Je to prosecco a v tašce mám ještě šampaňské. Výtečná láhev, excelentní pití. Slavím takhle v evropském stylu a dělím se s ostatními, protože Trump skončil, je vyřízený, trumpismus neexistuje. Za čtyři roky jsme z toho unavení a nikdo to nechce, svět to nechce. Jsme země imigrantů, všichni jsme Američani a Trump je nadobro pryč. Příště až ho uvidíte, bude to v oranžové kombinéze a s pouty na nohou. To se stane, newyorský soud se o to postará.“
Donald Trump mezi slavícími Američany přijížděl během soboty z golfového hřiště do své rezidence. On sám porážku stále neuznává a v Bílém domě teď přemýšlí, jaké další kroky podnikne.
Washington
Obyvatelé hlavního města, kteří v drtivé většině při hlasování podpořili Bidena, vítali zvolení demokratického kandidáta rovněž klaksony aut a motocyklů. Několik stovek nadšených Bidenových stoupenců se shromáždilo na prostranství u Bílého domu, kde slavili poblíž bezpečnostního plotu, který byl vztyčen před volbami.
Řada washingtonských ulic je uzavřena pro dopravu. Dalším centrem oslav je náměstí Dupont Circle, kde se rovněž sešly stovky tančících a zpívajících lidí.
New York
Oslavy propukly i v New Yorku. Na Manhattanu vybíhali lidé z domů, tančili a nadšeně se zdravili s neznámými. Podobné scény byly k vidění v Harlemu, kde se ke klaksonům přidávaly i kravské zvonce.
Další města
Spontánní shromáždění byla k vidění i v dalších městech, jako je San Francisco či Filadelfie, která patří k baštám demokratů. Pro převážně „modré“ San Francisco bylo sobotní ranní (podle místního času) oznámení budíčkem, na který čekali, poznamenal list San Francisco Chronicle.
V Atlantě ve státě Georgia se po oznámení Bidenova vítězství ozývalo nadšené skandování a dělbuchy ve čtvrti East Atlanta Village, kde mají také převahu demokraté.
Podle listu The New York Times pouliční nadšení připomíná atmosféru po zvolení Baracka Obamy prezidentem v roce 2008. Ale tehdy to byla oslava Obamy. Tentokrát – aniž by to nějak snižovalo Bidena – jde hodně o oslavy Trumpovy porážky, poznamenal list.
Reuters připomíná, že někde se sešli i stoupenci Donalda Trumpa. V hlavním městě Pensylvánie Harisburgu asi stovka příznivců nynějšího prezidenta protestovala u budovy pensylvánského Kapitolu, kde byla i podobně početná skupina demokratických aktivistů.