Svět by se měl zamyslet nad udržitelností nukleární energie, řekl papež František při návštěvě v Japonsku
Papež František v pondělí při setkání s lidmi zasaženými havárií jaderné elektrárny ve Fukušimě vyzval, aby se svět znovu zamyslel nad udržitelností nukleární energie. Informovala o tom agentura Kjódó. Výslovně také zmínil požadavek japonských biskupů, kteří po katastrofě z roku 2011 žádali, aby všechny jaderné elektrárny v Japonsku ukončily činnost.
„Když přemýšlíme o budoucnosti našeho společného domova, měli bychom si uvědomit, že nemůžeme dělat sobecká rozhodnutí a že máme obrovskou zodpovědnost před dalšími generacemi,“ řekl papež během setkání s oběťmi katastrofy v Tokiu. „Musíme učinit podstatná rozhodnutí ohledně využívání přírodních zdrojů a zejména ohledně budoucích zdrojů energie,“ dodal. Svůj osobní názor ani názor katolické církve na jadernou energii ale v projevu konkrétně nezmínil.
Provozovatel Fukušimy varování před tsunami neignoroval, rozhodl soud. Manažery zprostil viny
Číst článek
Silné zemětřesení a následná vlna tsunami připravily v březnu 2011 o život na 18 500 lidí. Otřesy také vedly k havárii jaderné elektrárny, která způsobila obrovský únik radioaktivity. Úřady tehdy uzavřely oblast v dosahu 20 kilometrů od elektrárny a evakuovaly 160 000 lidí. Mnozí z nich se doposud nemohli vrátit do svých domovů.
Papeže v pondělí během jeho třetího dne v Japonsku čeká setkání s premiérem Šinzóem Abem a s císařem Naruhitem. Na stadionu v Tokiu odslouží mši.
Hlava katolické církve je v Japonsku, kde se ke křesťanství hlásí jen zlomek populace, poprvé po 38 letech. V neděli navštívila místa jaderných útoků v Nagasaki a Hirošimě a vyzvala ke globálnímu jadernému odzbrojení.