Výhrůžky Ruska nejsou jediným kontextem, který letošní vzpomínku v Hirošimě provází. Rozruch způsobila taky premiéra nového životopisného filmu Oppenheimer o jednom z tvůrců atomové bomby.
Zelenskyj, nečekaný host summitu, se v neděli zúčastní dvou oddělených jednání. Jedno bude pouze s představiteli zemí skupin G7 a jeho tématem bude podle agentury AP situace na Ukrajině.
„Japonsko. G7. Důležité schůzky s partnery a přáteli Ukrajiny. Bezpečnost a posílení spolupráce pro naše vítězství. Mír bude po dnešku blíž,“ uvedl Zelenskyj na twitteru.
Británie v pátek rozšířila protiruský sankční seznam o 86 lidí a subjektů. Sankce dopadnou na okolí ruského prezidenta Vladimira Putina a ty, kteří aktivně podkopávají dopad existujících sankcí.
„Když se zamyslím nad tím, co Putin nedávno řekl, nepřekvapilo by mě, kdyby použil jaderné zbraně. A jaká by byla reakce USA? Mohli bychom být na pokraji další světové války,“ říká přeživší Hirošimy.
„Moje kniha je stejně tak o jazyku jako o klimatické změně. O tom, jak věci nechápeme a jak výraz okyselování oceánů, použitý poprvé před 14 lety, nemá dnes žádný kulturní obsah,“ říká Magnason.
Spojené státy před 77 lety poprvé použili jadernou zbraň ve válce.V sobotu si události na místě připomněly tisíce lidí. Podruhé v historii se akce zúčastnil i generální tajemník OSN.
Před 75 lety v pouštní vojenské oblasti v Novém Mexiku USA postavily 30 metrů vysokou konstrukci, na kterou dali několik kilogramů mimořádně vzácného plutonia a pak několik náloží konvenční trhaviny.
Místo aby se vedení jednotlivých států poučilo například podporou funkčnosti OSN, hraje každý sám na sebe. A snaží se získat jaderné zbraně v případě, že je ještě nevlastní.
Vlastnictví jaderných zbraní je podle papeže neospravedlnitelné, šíří strach, nedůvěru a nepřátelství. Proslov ve městě Nagasaki přednesl na místě dopadu atomové bomby.
Isozaki je devátým Japoncem, který cenu získal. Mezi její laureáty patří i Kenzó Tange, pod jehož vedením Isozaki zahájil kariéru poté, co vystudoval prestižní Tokijskou univerzitu.
Tým amerických vědců v Pacifiku objevil vrak válečné lodi Indianapolis, kterou v červenci 1945 potopila japonská ponorka. Trosky leží v hloubce 5,5 kilometru.
Svět by se podle Baracka Obamy měl zbavit jaderných zbraní. Americký prezident to řekl při historickém projevu v japonské Hirošimě. Tam vystoupil jako vůbec první americký prezident od konce druhé světové války, kdy město zničila americká atomová bomba a při prvotním výbuchu zabila na 80 tisíc lidí. Obama se obětem u památníku poklonil.
Americký prezident Barack Obama přijede na konci května na historickou návštěvu Hirošimy. Informoval o tom Bílý dům. Bude to vůbec první návštěva americké hlavy státu v Hirošimě od chvíle, kdy americká atomová bomba na konci druhé světové války srovnala toto japonské město se zemí.
Japonská Hirošima za sebou má historickou návštěvu. V tamním památníku obětí jaderného útoku byl vůbec poprvé americký ministr zahraničí. John Kerry přijel do Hirošimy společně se svými kolegy ze zemí skupiny G7. Na schůzce opět chyběl šéf ruské diplomacie. Kvůli ukrajinské krizi se totiž státy, které s Ruskem tvořily skupiny G8, vrátily k předchozímu formátu sdružení.
Papež František vyzval svět k zákazu jaderných zbraní. Udělal to po pravidelné modlitbě Anděl Páně v den, kdy si Japonsko připomnělo při 70. výročí svržení jaderné bomby na Nagasaki. Při bombardování města v roce 1945 přišlo o život až 80 tisíc lidí, převážně civilistů.
Muzeum mírového památníku v Hirošimě patří v těchto dnech k nejnavštěvovanějším muzeím na světě. Představuje následky svržení první atomové bomby v dějinách lidstva, většinou předměty patřící obětem jaderného útoku, kvůli kterému jen do konce roku 1945 zemřelo až 160 tisíc lidí.
Hirošima se opět stala světovou metropolí míru. Desetitisíce Japonců si totiž připomněly památku obětí prvního atomového útoku. Při této příležitosti pak vyzvaly svět k jadernému odzbrojení. Vzpomínkové ceremonie se nedaleko epicentra výbuchu zúčastnili i japonský premiér Šinzó Abe a americká velvyslankyně Caroline Kennedyová.
Přímo v Hirošimě si tisíce lidí připomínají památku obětí tragédie z konce druhé světové války. Svět se podle některých Japonců musí zbavit jaderných zbraní, v opačném případě mu hrozí zkáza. Tvrdí to obyvatelé Hirošimy, kteří přesně před 70 lety přežili výbuch atomové bomby.
V Hirošimě se na počest obětí atomového výbuchu rozezněly chrámy a svatyně. V předvečer 70. výročí svržení jaderné bomby tak obyvatelé tohoto japonského města vyjádřili úctu více než dvěma stům tisícům lidí, kteří následkem exploze zemřeli. Jednoho z obřadů se zúčastnil i zpravodaj Českého rozhlasu.
Nejméně 27 obětí na životech si vyžádaly sesuvy podmáčené půdy na kopcovitých předměstích japonské Hirošimy. Dalších 13 lidí je nezvěstných. Informovala o tom japonská televize NHK.
Japonsko si připomíná smutné výročí. Přesně před 69 lety dopadla na Hirošimu jaderná puma. Na město ji shodily Spojené státy. Bylo to vůbec poprvé, kdy byla za války použitá taková zbraň.
Theodore Van Kirk, známý pod přezdívkou Holanďan, zemřel ve věku 93 let. Byl posledním členem posádky letounu Enola Gay, který v závěrečné fázi 2. světové války svrhl bombu na japonské město Hirošima.
V japonské Hirošimě si dnes připomínají 68. výročí od svržení atomové bomby. Na vzpomínkový ceremoniál do Parku míru dorazí každoročně desetitisíce lidí včetně zástupců Spojených států. I po téměř sedmi desetiletích se v Hirošimě pravidelně 6. srpna zastaví život a lidé vzpomínají.
Přes padesát tisíc lidí si dnes připomnělo 67. výročí svržení atomové bomby na Hirošimu. Vzpomínkového ceremoniálu v Parku míru se zúčastnil i vnuk bývalého amerického prezidenta. Harry Truman nařídil v roce 1945 bombardování Hirošimy a o tři dny později i Nagasaki.
Japonsko plánuje omezit využívání jaderné energie. Nahradit by ji do několika let měla energie z obnovitelných zdrojů. Slíbil Japoncům v dnešním projevu v Hirošimě premiér Naoto Kan. Odvážný plán přednesl šéf kabinetu k výročí 66 let od bombardování Hirošimy a Nagasaki americkou armádou.