Papež zahajuje cestu po Asii. Poslední měsíce trpí nemocemi a má s sebou tým zdravotníků
Papež František úterním příletem do Jakarty zahajuje nejdelší cestu svého jedenáctiletého pontifikátu. Hlava katolické církve navštíví Indonésii, Papuu Novou Guineu, Východní Timor a Singapur. Očekává se, že bude hovořit mimo jiné o porozumění mezi světovými náboženstvími či o ochraně přírody a klimatu. Náročná cesta do vzdálených zemí také prověří zdraví sedmaosmdesátiletého papeže, který od loňského září neopustil Vatikán a Itálii.
Cesta potrvá do 14. září, kdy se očekává papežův návrat do Vatikánu. Hlavním tématem návštěvy v Indonésii, která je nejlidnatější muslimskou zemí na světě, bude zřejmě mezináboženský dialog.
Demokracie se netěší dobrému zdraví, vyjádřil papež František své obavy. A kritizoval lhostejnost
Číst článek
V pátek se papež má zúčastnit fóra s představiteli dalších náboženství a navštívit by mohl i Tunel přátelství, který spojuje největší jakartskou mešitu a tamní katolickou katedrálu.
Itinerář cesty
Následovat bude cesta do Papuy Nové Guineje, kde se očekává, že se papež znovu vyjádří k tématu ochrany životného prostředí a globálních změn klimatu.
Východní Timor je jedinou většinovou katolickou zemí, kterou papež navštíví. Tamní katolíci však stále pociťují negativní odkaz nositele Nobelovy ceny za mír z roku 1996, biskupa Carlose Ximenese Bela, který je podezřelý ze sexuálního zneužívání zdejších chlapců v 90. letech.
Cestu papež ukončí v kosmopolitním Singapuru, kde by mohl promluvit o technologiích a jejich dopadech na společnost.
Dlouhá cesta prověří výdrž a zdraví papeže, který v posledních letech trpěl několika neduhy a nemocemi. Podle Vatikánu ho bude doprovázet obvyklý tým jednoho lékaře a dvou zdravotníků. Naposledy papež cestoval mimo Itálii loni v září. Již dříve však oznámil, že kvůli stáří bude muset snížit četnost svých cest.