Šéfka amerického CDC: Druhou dávku Pfizeru a Moderny je kvůli mutacím potřeba dát co nejdříve

Česká vláda rozhodla, že druhou dávku vakcíny od společností Pfizer/BioNTech a Moderna dostanou lidé s odstupem až šesti týdnů od první dávky. Udělala to mimo jiné na základě analýz amerického vládního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí. Jeho šéfka nyní na dotaz Radiožurnálu uvedla, že kvůli mutacím koronaviru je potřeba druhou dávku aplikovat co nejdříve to výrobce umožňuje. Právě tak to dál dělají Spojené státy.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech

Interval 42 dní mezi dávkami je podle analýzy americké vlády ještě přípustný, pokud je takový odklad nevyhnutelný. | Foto: Victoria Jones | Zdroj: Reuters

Americké analýzy, o něž se české rozhodnutí mimo jiné opírá, vznikly na základě dat o vakcinaci od prosince do poloviny února.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, co o posunutí druhé dávky vakcíny říká šéfka amerického úřadu CDC

V té době ovšem byly varianty koronaviru původem z Jižní Afriky, Brazílie a hlavně z Velké Británie ve Spojených státech méně rozšířené, než je tomu v současnosti.

Šéfka amerického vládního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenská na dotaz Radiožurnálu odpověděla, že právě kvůli těmto mutacím není příznivcem prodlužování odstupu mezi první a druhou dávkou z doporučených tří týdnů u vakcíny Pfizer/BioNTech a čtyř u Moderny.

Nákaza při kratším kontaktu, reinfekce, otazníky nad vakcínami. Co umí nové varianty koronaviru

Číst článek

„V laboratoři se zdá, že tyto vakcíny jsou proti těmto třem mutacím účinné, ale že účinek je snížený. Proto cítíme, že je potřeba aplikovat druhou dávku včas, abychom zajistili odpovídající účinek vakcíny proti těmto variantám. Takže v tuto chvíli o prodloužení intervalu mezi dávkami neuvažujeme,“ vysvětlila Walenská.

Debata na toto téma podle ní byla intenzivní a různé země volí různé přístupy. Interval 42 dní mezi dávkami je podle analýzy CDC ještě přípustný, pokud je takový odklad nevyhnutelný.

Mezinárodní solidarita

Ve snaze ochránit alespoň částečně co nejrychleji co nejvíc lidí se o této možnosti začátkem roku debatovalo i ve Spojených státech. Teď k tomu ale USA nemají takový důvod jako Česko.

Přísun vakcín stále sílí, stejně jako očkovací infrastruktura a tempo setrvale zrychluje. V pátek zdravotníci aplikovali skoro čtyři miliony dávek, denní průměr se blíží třem milionům.

Z další odpovědi šéfky CDC na otázku Radiožurnálu během brífinku se zahraničními novináři vyplývá, že Spojené státy, které zatím neschválily vakcínu britsko-švédské firmy AstraZeneca, neplánují poskytnout své zásoby výslovně evropským partnerům tak, jako je propůjčily sousedům v Kanadě a v Mexiku.

Americké zdroje budou mířit do chudších zemí. „Ctíme závazek k mezinárodní solidaritě v rámci iniciativy COVAX, proto jsme na distribuci vakcín vyčlenili čtyři miliardy dolarů od teď až do příštího roku,“ uvedla Walenská.

Hlavní imunolog americké vlády Anthony Fauci ve čtvrtek agentuře Reuters řekl, že Spojené státy vakcínu AstraZeneca nakonec možná vůbec nebudou potřebovat.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme