„Nemohlo dojít k situaci, že by někomu byla podána vakcína po expiraci či vakcína staršího typu. Podle našich zjištění jde především o administrativní chybu,“ říká mluvčí Ministerstva zdravotnictví.
Nákupu vakcín proti covidu-19 za 20 miliard eur od firmy Pfizer v roce 2021 předcházela SMS komunikace mezi šéfkou Evropské komise von der Leyenovou a ředitelem Pfizeru Bourlou.
Polsko nesplnilo smlouvu o dodávkách 60 milionů vakcín od firmy Pfizer. Premiér Mateusz Morawiecki tvrdí, že díky válce na Ukrajině stouply Polsku výdaje a nemělo na zaplacení.
„Každý člověk totiž dostal vakcínu v jinou dobu, má jiný počet dávek, prodělal třeba covid. Takže individualizace je už hrozně veliká,“ vysvětluje molekulární genetik Jan Pačes.
Onemocnění způsobené RS viry může být závažné hlavně pro malé děti nebo pro seniory. Právě senioři se se od září mohou očkovat první vakcínou, která je proti kašli, zánětu průdušek i rýmě ochrání.
Twitter získává téměř 90 procent svých příjmů z prodeje digitální reklamy. Od října tam přestala inzerovat řada společností, mimo jiné všechny značky německého automobilového koncernu Volkswagen.
Počet nakažených podle očekávání s nastupujícím podzimem stoupá. Lidé však reagují na výzvy lékařů a zájem o očkování roste. Navíc je k dispozici přes půl milionu dávek nově upravené vakcíny.
Dosud se nechalo podle dat ministerstva zdravotnictví očkovat alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu 6,97 milionu obyvatel, tedy 65,1 procenta populace.
„Současná aktualizace vakcín je nastavena na omikron BA.1. Do dvou tří týdnů přijde úprava pro omikron BA.4 a BA.5,“ vysvětluje v rozhovoru Roman Chlíbek, předseda České vakcinologické společnosti.
Je schválení aplikace čtvrté dávky protikoronavirové vakcíny neplatné kvůli chybějícímu souhrnu údajů o přípravku? Odpověď hledá server iROZHLAS.cz v dalším díle seriálu Ověřovna!
Nové vakcíny jsou upravené přímo pro variantu omikron, která v několika posledních měsících ve světové populaci převažuje. Jejich využití bude pouze jako posilující dávka.
Pokud i třetí fáze klinického testování proběhne hladce, výrobci by mohli podat žádost o schválení vakcíny u amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv i Evropské lékové agentury v roce 2025.
Jedním z cílů českého předsednictví Radě EU je vyjednávání s výrobci vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna o nových smlouvách, které by lépe odpovídaly současné situaci.
Německá farmaceutická firma BioNTech čelí žalobě za zneužití patentů. Technologie pro její vakcínu proti covid-19 prý patří firmě CureVac, která sama ve vývoji vakcíny neuspěla.
Americká farmaceutická společnost Pfizer loni zvýšila tržby o 95 procent na 81,3 miliardy dolarů (1,7 bilionu korun). Další masivní růst firma očekává i letos.
Lék se podává lidem, u kterých už nemoc propukla. A podle klinických studií účinkuje i u pacientů s vážnějšími symptomy – třeba i když už potřebují kyslík.
Odborníci lékového regulačního úřadu doporučují, aby lék dostávali dospělí, kteří nepotřebují kyslík a kterým hrozí větší riziko závažného průběhu covidu-19.
Podle neformálního příslibu by Česko mělo do 30 dní dostat první dodávku, čtvrtinu z celkového počtu v prvním čtvrtletí. Původně Válek mluvil o objednávce 100 tisíc dávek za téměř dvě miliardy korun.
„Teď je tato argumentace ještě silnější, protože varianta omikron, celkem úspěšně prolamuje postvakcinační i postinfekční imunitu,“ uvedl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Daniel Dražan.