Po Riu uspořádá letní olympiádu Tokio. Výbor nezviklal ani strašák Fukušima

Japonské Tokio bude podruhé v historii hostit Letní olympijské hry, stejně jako celá země. Mezinárodní olympijský výbor sídlo japonského císaře vybral jako pořadatele pro rok 2020. Istanbul a Madrid musely z kola ven.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonci se radují z toho, že budou pořádat LOH 2020.

Japonci se radují z toho, že budou pořádat LOH 2020. | Zdroj: Reuters

1964 a 2020. Po více než půl století se Letní olympijské hry navrátí do Tokia. V ulicích japonské metropole to slavily stovky lidí a vítězství ve volbě pořadatelského města uvítal i premiér Šinzó Abe:

„Děkujeme všem, kdo podporovali tohle město. Začneme s přípravami tak, aby olympijské a paralympijské hry v roce 2020 byly úspěšné.“

Sídlo japonského císaře ve druhém kole volby přesvědčivě porazilo turecký Istanbul a stalo se pátým městem, které Letní olympijské hry uspořádá už podruhé. Kdyby se přitom konala i olympiáda v roce 1940, k čemuž vinou zuřící druhé světové války nedošlo, mohlo Tokio slavit už hattrick.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak a jestli vůbec se v Japonsku slaví, že Tokio bude hostit LOH v roce 2020, přiblížil japanolog Petr Holý

Japonské naděje nakonec neohrozily ani pokračující potíže s únikem radioaktivity z poškozené elektrárny ve Fukušimě. Každé z kandidujících měst ale mělo svoji slabinu – Madrid ekonomickou krizi, Turecko protivládní nepokoje.

„Velká skupina to oslavuje, jsou ale i tací, kteří trochu povytahují obočí v souvislosti právě s Fukušimou,“ potvrdil určitou míru napětí v souvislosti s oznámením pořadatelství LOH v roce 2020 přímo ve vybrané zemi japanolog Petr Holý. Zároveň však dodal, že Japonci se už na olympiádu řádně připravují:

„Tokio je velmi moderní město, bezpečné, čisté a architektonicky úžasné. Chystá se stavba nového olympijského stadionu, kterou povede Zaha Hadid, což je samozřejmě světový pojem.“

Nejlepší čeští sportovci poletí v roce 2020 na LOH do Tokia

Číst článek

Češi si tak budou muset v roce 2020 na zápasy a závody svých favoritů přivstat, protože v Tokiu je o sedm hodin víc. Na časový posun si budou muset zvyknout i samotní sportovci.

Na první návštěvu japonské metropole z roku 1964 přitom mají českoslovenští atleti velmi příjemné vzpomínky. Získali hned 14 medailí, z toho tři zlaté gymnastka Čáslavská, jednu dráhový cyklista Dahler a jednu vzpěrač Zdražila.

Martin Charvát, Matěj Skalický, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme