Po Riu uspořádá letní olympiádu Tokio. Výbor nezviklal ani strašák Fukušima
Japonské Tokio bude podruhé v historii hostit Letní olympijské hry, stejně jako celá země. Mezinárodní olympijský výbor sídlo japonského císaře vybral jako pořadatele pro rok 2020. Istanbul a Madrid musely z kola ven.
1964 a 2020. Po více než půl století se Letní olympijské hry navrátí do Tokia. V ulicích japonské metropole to slavily stovky lidí a vítězství ve volbě pořadatelského města uvítal i premiér Šinzó Abe:
„Děkujeme všem, kdo podporovali tohle město. Začneme s přípravami tak, aby olympijské a paralympijské hry v roce 2020 byly úspěšné.“
Sídlo japonského císaře ve druhém kole volby přesvědčivě porazilo turecký Istanbul a stalo se pátým městem, které Letní olympijské hry uspořádá už podruhé. Kdyby se přitom konala i olympiáda v roce 1940, k čemuž vinou zuřící druhé světové války nedošlo, mohlo Tokio slavit už hattrick.
Jak a jestli vůbec se v Japonsku slaví, že Tokio bude hostit LOH v roce 2020, přiblížil japanolog Petr Holý
Japonské naděje nakonec neohrozily ani pokračující potíže s únikem radioaktivity z poškozené elektrárny ve Fukušimě. Každé z kandidujících měst ale mělo svoji slabinu – Madrid ekonomickou krizi, Turecko protivládní nepokoje.
„Velká skupina to oslavuje, jsou ale i tací, kteří trochu povytahují obočí v souvislosti právě s Fukušimou,“ potvrdil určitou míru napětí v souvislosti s oznámením pořadatelství LOH v roce 2020 přímo ve vybrané zemi japanolog Petr Holý. Zároveň však dodal, že Japonci se už na olympiádu řádně připravují:
„Tokio je velmi moderní město, bezpečné, čisté a architektonicky úžasné. Chystá se stavba nového olympijského stadionu, kterou povede Zaha Hadid, což je samozřejmě světový pojem.“
Nejlepší čeští sportovci poletí v roce 2020 na LOH do Tokia
Číst článek
Češi si tak budou muset v roce 2020 na zápasy a závody svých favoritů přivstat, protože v Tokiu je o sedm hodin víc. Na časový posun si budou muset zvyknout i samotní sportovci.
Na první návštěvu japonské metropole z roku 1964 přitom mají českoslovenští atleti velmi příjemné vzpomínky. Získali hned 14 medailí, z toho tři zlaté gymnastka Čáslavská, jednu dráhový cyklista Dahler a jednu vzpěrač Zdražila.