Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Podle odborníků dosahuje úplatkářství v Číně až do nejvyšších pater vlády

Už i čínské funkcionáře trápí korupce. O tom, jak s ní bojovat jednají, v těchto dnech na Sjezdu komunistické strany Číny. Úplatkářství by totiž podle odstupujícího čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa mohlo rozložit nejen stranu, ale i celou zemi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Chu Ťin-Tc...

Čínský prezident Chu Ťin-Tc... | Zdroj: ČTK

Čínský prezident Chu ťin-tchao řekl že, strana nesmí podcenit problém rozmáhajícího se úplatkářství. Mohl by mít totiž fatální dopad nejen na stranu a zapříčinit její možný pád, ale dokonce i na stabilitu celé země. Nutno ale podotknout, že stejně jako včera Chu už na korupci upozorňoval před deseti lety generální tajemník Komunistické strany Číny a bývalý president Jiang Zemin.

Situace je podle odborníků v Číně ale rok od roku horší. Případů úplatkářství je víc a částky, kterými se uplácí už nejsou tisícijuanové, ale milionové. To potvrdil i profesor tchajwanské univerzity Čchu-Čcheng Ming.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Kateřiny Procházkové o korupci v Číně na Radiožurnálu

„Od roku 2003, tedy za posledních devět let, vzrostl počet případů odhalené korupce v průměru o dva tisíce za rok. Na úplatcích se každoročně utratí více než jeden milion RMB,“ řekl.

To jsou asi tři miliony korun. Profesor Ming ale hovoří jen o odhalených případech. Dokázat podplácení a braní úplatků, ale není jednoduché. Zkorumpovaní a korumpující jsou mezi sebou totiž provázáni a jejich kontakty vedou až do nejvyšších pater čínské společnosti a politiky.

„Když máte v Číně dobré konexe a podporu v politických kruzích, dostáváte skvělé zakázky, samozřejmě ale procento ze zisku pak musíte svým pomocníkům z vyšších kruhů vyplatit. Korupce je běžný problém, který přerod socialismus v kapitalismus přináší. Tento trend můžeme vidět i v postkomunistických zemích, nejen v Číně, například v bývalém Rusku.“

Kateřina Procházková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme