Polští pohraničníci vrátili na hranice 220 lidí z Běloruska. Násilně chtěli proniknout do země
Polská pohraniční stráž o víkendu zabránila 220 lidem násilně proniknout do Polska z Běloruska. Několika osobám se sice podařilo dostat na polské území, ale všichni byli zadrženi a vzhledem k tomu, že nikdo nežádal o mezinárodní ochranu v Polsku, vráceni na hranici. Podle televize TVN 24 o tom v pondělí informovala mluvčí stráže Anna Michalská.
Podle ní se jednalo o dvě skupiny, které tvořilo 90 a 130 lidí. Snažili se dostat přes technické bariéry a proniknout do Polska. Pohraniční stráž v tom většině zabránila, nicméně části se podařilo na polské území dostat. Přestože se narušitelé hranice rychle rozprchli v menších skupinkách, pohraničníci je postupně všechny zadrželi.
Běloruské potácení kolem nové ústavy: Lukašenko lavíruje mezi touhou po moci a diktátem Moskvy
Číst článek
„Podařilo se nám tyto lidi zadržet. Nikdo z účastníků těchto dvou incidentů nedal najevo, že má v úmyslu požádat o pomoc, o mezinárodní ochranu v Polsku, takže lidé, kteří pronikli (na polské území), byli vráceni na hranici,“ řekla Michalská. Sdělila přitom, že hranici nyní pomáhá střežit 2500 vojáků a že se jejich počet zvýší. Neupřesnila ale o kolik.
Za sobotu a neděli pohraniční stráž podle mluvčí zaznamenala přibližně 1300 pokusů o ilegální přechod polsko-běloruské hranice. Od srpna pak pohraničníci zmařili 17 000 takových pokusů. Ve všech centrech polské pohraniční stráže se nyní podle Michalské nachází 1500 migrantů, kteří hranici překročili nelegálně.
Polsko spolu s Litvou a Lotyšskem obviňují režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, že používá migranty jako „hybridní zbraň“ v odvetě za sankce Evropské unie.
Kvůli tomuto migračnímu tlaku platí od 2. září ve 183 polských obcích v pohraničním pásu podél hranice s Běloruskem výjimečný stav. Původně byl zaveden na 30 dnů, ale 30. září parlament souhlasil s tím, aby byl prodloužen o dalších 60 dnů.