Guatemalský ministr vnitra uvedl, že zatýkání předcházelo 13 razií ve třech departementech latinskoamerické země. Policie při nich zabavila vozidla i hotovost a zachránila několik migrantů.
Polsko se s náporem na hranicích, který označuje za formu hybridní války, potýká od roku 2021. Zákon má podporu veřejnosti, ale podle kritiků porušuje lidská práva, píše agentura Reuters
Nejstarší byl otec Karel (ročník 1920), nejmladší vnučka Claudie (1965). Chtěli do Rakouska, avšak nebyli svobodní občané, nýbrž obyvatelé komunistického státu, který jim sebral pasy.
Velení jihokorejské armády podle agentury Jonhap tvrdí, že demarkační linii překročilo 20 až 30 severokorejských vojáků. Ti se stáhli zpět na území KLDR po varovných výstřelech z jihokorejské strany.
Kvůli napětí na hranici je těžké situaci zkoumat. „Nesmíme tam fotografovat a provádět normální výzkum. Policie tam má kamery, ale nechtějí nám dát ani záběry zvířat,“ popisuje vědkyně z Polska.
Polští politici řeší větší pravomoce pro používání zbraní vojáky proti migrantům. Jde o reakci na nedávnou tragickou smrt polského vojáka na hranici s Běloruskem.
Pobodaný voják na polsko-běloruském pomezí. Konflikt s migrantem, který skončil smrtí. Východní hranice NATO jako horké a přehlížené pásmo sporů a hybridní války.
Několik severokorejských vojáků, kteří se věnovali blíže neurčeným pracím na severní straně hranice, krátce překročilo vojenskou demarkační linii. Žádné další podezřelé aktivity KLDR neprováděla.
V pořadu Host Lucie Výborné badatel a průvodce po Jizerských horách René Bělohradský popsal, k čemu sloužil hrob přísahy a jak se takový hraniční hřeb pozná.
Do studie se zapojilo 14 056 účastníků a sběr dat trval 25 let, od roku 1996 do roku 2021. Zahrnovala osoby, které se narodily mezi lety 1911 až 1974 a v průběhu zkoumání jim bylo mezi 40 až 100 lety.
„Nebyl a není žádný záměr měnit na Baltu šíři teritoriálních vod, ekonomické zóny či kontinentálního šelfu u pobřeží,“ citovala státní agentura TASS nejmenovaný „vojensko-diplomatický zdroj“.
Nejvytíženější pozemní hraniční přechod v Evropě, a podle zlých jazyků také jedno z nejzkorumpovanějších míst v Evropě, najdeme v Bulharsku. Od obce Kapitan Andreevo je to do Turecka jen přes řeku.
V případě zhoršení situace se ale kontroly na hranici můžou vrátit. Dočasné hraniční kontroly zavedlo polské ministerstvo vnitra loni začátkem, následně je šestkrát prodloužilo.
Na to, že v Německu se vyplatí důsledně dodržovat rychlostní omezení v obci i mimo ni, si čeští řidiči už zvykli. Teď si zvykají na rychlostní omezení na 10 km/h na přechodu do Žitavy.
Obdobná opatření uplatňuje Rakousko také na hranicích se Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem. Do června bude hranice s Českem, Polskem a Švýcarskem kontrolovat také Německo.
Česko spustilo v koordinaci s Polskem kontroly na hranicích se Slovenskem 4. října původně na deset dní. Kontroly následně zavedly další země v regionu a stejně jako Česko je opakovaně prodlužovaly.
Republikánští poslanci viní Alejandra Mayorkase, že nerespektuje zákony o migraci a nechrání jižní hranice Spojených států před přívalem přistěhovalců.
Unijní migrační balíček zpřísní detenční právo i pohraniční procedury. Aby ale mohla nová pravidla platit, musí je schválit ministři členských zemí a plénum Evropského parlamentu.
Prezident Joe Biden požádal Kongres o další peníze na vojenskou pomoc nejenom pro Ukrajinu, ale také pro Izrael nebo pro spojence v jihovýchodní Asii. Má to být celkem 105 miliard dolarů.