Zřejmě poslední interview s Josefem Hasilem před jeho smrtí pořídila v Chicagu spolupracovnice Paměti národa Marie Štěpánová. Hasila charakterizovala slovy „drobný, pokorný, odvážný a hluboce věřící“.
Štrougal měl stanout před soudem kvůli podílu na zabíjení lidí na československých hranicích v době komunistického režimu. Státní zástupce ale stíhání loni zastavil pro zdravotní důvody.
Vláda minulý týden prodloužila kontroly na hranicích o deset dnů. Na hranicích už nevypomáhají vojáci a celníci, namátkové kontroly provádějí jen policisté. Slovenský ministr vnitra rozhodnutí uvítal.
Kontroly podle Rakušana přinášejí výsledky, ale razantní pokles migrace by podle něj byl zázrakem. Zavedení kontrol na česko-německých hranicích se podle něj nyní nechystá.
Policisté zadrželi v pátek cizince pokoušejícího se převést osm běženců ze Slovenska do Česka. Jedná se již o padesátého převaděče, kterého letos česká policie zadržela.
Olena promluví ve vesnici Ubľa denně s desítkami, možná i stokami Ukrajinců. „Musím je uklidňovat. Bojí se jet s někým cizím,“ popisuje pro Radiožurnál.
Členové běloruských bezpečnostních složek podle mluvčí pohraniční stráže Anny Michalské polské pohraničníky oslňovali a házeli po nich kameny. Zadržené migranty Poláci vzali zpět na pohraniční linii.
Polské ministerstvo obrany uvedlo, že příslušníci běloruských bezpečnostních sil pod příkrovem tmy stříhali díry v hraničním oplocení, aby jím mohli běženci proniknout.
Běženci se už od léta pokoušejí nelegálně dostat z Běloruska do Polska a pak dál do západní Evropy. Někteří z nich ale místo bezpečnějšího života nacházejí smrt v bažinách, lesích nebo řekách.
Pohraniční stráž většině zabránila, nicméně části se podařilo na polské území dostat. Přestože se narušitelé hranice rychle rozprchli v menších skupinkách, pohraničníci je postupně všechny zadrželi.
Uvolnění koronavirových opatření se uvádí v dekretu premiéra Viktora Orbána, který se v úředním věstníku objevil v úterý pozdě večer a účinnosti nabyl s okamžitou platností.
Německo počínaje 1. dubnem ruší stálé kontroly na hranicích s rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. Naopak stálá ostraha hranic s Českou republikou je o dalších 14 dní prodloužena.
Berlín obnovil kontroly 14. února, aby si vymohl dodržování karanténních opatření, protože Česko s většinou Tyrolska jsou na německém seznamu oblastí s koronavirovými mutacemi.
Unijní snažení o táhnutí za jeden provaz proti pandemii se stále nedaří. Po nedávných rozmíškách ohledně vakcín a jejich zajišťování se teď na scénu vrátil problém, který Evropská unie už řešila loni.
Omezení cest přes hranice, které bude povolené jen pro pracovníky ve zdravotnictví a v další kritické infrastruktuře, začne platit od neděle. Očekává se, že Německo obnoví stálé hraniční kontroly.
Sousední Sasko kvůli situaci v Česku zpřísní podmínky pro pendlery. Bavorský premiér pak prohlásil, že příhraniční regiony by mělo Německo prohlásit za oblasti s výskytem zmutovaného koronaviru.
Opatření, které bude platit prozatím do konce února, zdůvodnil slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí výskytem nakažlivějších mutací koronaviru v zemích Evropské unie.
„Jsme konfrontováni se stále novými problémy, sotva jeden vyřešíme, objeví se další. Zmutovaný britský virus nám dává ještě víc zabrat,“ popisuje český velvyslanec v Berlíně Tomáš Kafka.
Většina lidí dojíždějících do Norska za prací nebude moci hranice od pátku překročit. Výjimku dostanou pendleři, kteří pracují ve zdravotnictví, ale například i řidiči kamionů.
Přestože se situace českých pendlerů zlepšila, Bavorsko by si podle šéfa odborářů Josefa Středuly mělo uvědomit, že stejná pravidla, která chce po zaměstnancích z Česka, by měla platit i pro domácí.