Madeleine Albrightová: Mladá generace musí myslet na svou úlohu v demokracii

Vyrůstají kolem nás novodobí diktátoři? Jak se jim demokracie může bránit? Washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Radiožurnál Jan Kaliba se ptal bývalé ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightové.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fašismus - varování. Přesně tak se jmenuje nová kniha bývalé ministryně zahraniční Spojených států Madeleine Albrightové, která se objeví i na pultech českých knihkupectví. Z názvu lze odvodit, že tématem je ohrožení svobody a demokracie v současném světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč jsou podle Madeleine Albrightové vládní instituce zastaralé? Poslechněte si celý rozhovor Jana Kaliby.

„Lidé dobře nerozumějí, jak důležitá je demokracie. Proto jsem se domnívala, že je potřeba učinit varování,“ vysvětlovala v rozhovoru pro Radiožurnál.

Fašismus je podle Albrightové proces, během něhož někdo převezme moc a odebere ji od lidí. Následuje hlubší rozdělení společnosti, na což je potřeba dávat pozor. Ale to nejdůležitější je, aby lidé se dozvěděli to, co se ve světě děje.

Trump nerespektuje ústavu

Albrightová ve své knize také často jmenuje amerického prezidenta Donalda Trumpa, který je podle ní nejméně demokratický prezident v americké historii.

„Nerozumí tomu, co má prezident Ameriky dělat. Nechápe, co je právo, nemá respekt k médiím, která jsou pro demokracii důležitá,“ upozornila s tím, že také nerespektuje americkou ústavu.

bar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme