Ukrajinská pravoslavná církev už není podřízená Moskvě. ‚Rozvrat základů pravoslaví,‘ zní z Ruska

Konstantinopolský patriarchát pravoslavné církve zrušil ve čtvrtek třísetletou podřízenost kyjevských prelátů vůči Moskvě a také sejmul klatbu, kterou moskevský patriarchát vyhlásil na ukrajinskou církev a její představitele. Ti toto rozhodnutí chápou jako krok k nezávislosti na Moskvě, kterou má završit sloučení tří pravoslavných církví, dosud působících v zemi.

Kyjev/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravoslavná církev, pravoslaví, ikony, Rusko, Ukrajina

Pravoslavná církev, pravoslaví, ikony, Rusko, Ukrajina | Zdroj: Reuters

Zatímco ukrajinský prezident Petro Porošenko církevní nezávislost uvítal, ruská církev zareagovala rozhořčeně.

„Je to bezprecedentní porušení církevního práva, vpád na kanonické území moskevského patriarchátu a pokus rozvrátit základy pravoslaví,“ řekl Radiožurnálu pravoslavný teolog a historik Alexandr Mazyrin.

Metropolita Ilarion prohlásil, že jde o nezákonný akt, jehož cílem je vyvolat rozkol a zničit pravoslavnou jednotu. Ruští církevní představitelé se obávají, že na Ukrajině teď začnou vyhánět z chrámů ty duchovní, kteří zůstanou věrní moskevskému patriarchovi.

Šovinistické fantazie Moskvy

„Je to legalizace rozkolu. Konstantinopol svým počínáním překračuje červenou linii a katastrofálně porušuje jednotu světového pravoslaví,“ řekl agentuře TASS mluvčí moskevského patriarchy Kirilla, který stojí v čele ruské pravoslavné církve. Následky této katastrofy prý budou nenapravitelné.

Pouze s ruským doprovodem. Ukrajina vyslala dvě válečné lodě skrz Kerčský průliv

Číst článek

„Pán uviděl boj ukrajinského lidu za nezávislost, vyslyšel naše modlitby a ocenil naši námahu,“ prohlásil prezident Porošenko o získání kýžené autonomie. Zdůraznil, že autokefální (nezávislá) ukrajinská církev definitivně rozmetá „imperiální iluze a šovinistické fantazie Moskvy“.

Konstantinopolský patriarchát nicméně podle agentury Interfax upřesnil, že proces udělení autonomie pokračuje, tedy ještě nebyl završen.

Sjednocení tří církví

Kyjevský patriarcha Filaret podle médií uvedl, že postačí už jen sjednocení všech tří pravoslavných církví v zemi: ukrajinské pravoslavné církve kyjevského patriarchátu, ukrajinské pravoslavné církve moskevského patriarchátu a ukrajinské pravoslavné autokefální církve.

Filaret před novináři slíbil, že se tak stane „v nejbližší době“ - a výsledkem má být i zvolení společného představitele, kterému Konstantinopol předá i příslušný dokument.

A Memorandum to the Orthodox Christian Clergy and Laity regarding Unity In Ukraine. ow.ly/XOnE30mcbjr

19:01 – 11. 10. 2018

13 18

Konstantinopolský patriarchát letos zahájil církevní proces vedoucí k autonomii ukrajinské pravoslavné církve, což by fakticky ukončilo podřízené postavení pravoslavných diecézí na Ukrajině vůči Moskvě.

Na Ukrajině působí pravoslavná církev kyjevského patriarchátu, která se po rozpadu Sovětského svazu počátkem 90. let oddělila od ukrajinské církve moskevského patriarchátu, kterou spravuje církevní vrchnost v Moskvě.

Ukrajinská větev ve snaze o úplné osamostatnění vytrvale usilovala o autonomii, dosud ale bezvýsledně. Právo udělovat církevní autonomii neboli autokefalii má konstantinopolský patriarcha Bartoloměj sídlící v Istanbulu. Právě on se rozhodl vyjít požadavkům Kyjeva vstříc.

Z ruských kostelů zmizí modlitba za konstantinopolského patriarchu, slíbil autonomii ukrajinským duchovním

Číst článek

Pravoslavná církev moskevského patriarchátu má na Ukrajině značný vliv, o který s ní kyjevský patriarchát usilovně soupeří. Zaujímá přitom ostře kritická stanoviska vůči Moskvě. Prezident Petro Porošenko letos na jaře přirovnal autonomii pravoslavné církve kyjevského patriarchátu k členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii. Obvinil Kreml, že používá církev jako nástroj svého vlivu na Ukrajině.

Konstantinopolský patriarcha není absolutní hlavou pravoslavné církve a v hierarchii nemá postavení srovnatelné s římskokatolickým papežem. Udělování církevní autonomie nicméně v pravomoci má. Ruská církev má v pravoslavném světě mimořádný vliv, protože v Rusku se k pravoslaví hlásí největší počet věřících.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme