Salman Abedi, teroristická 'mula'. Kdo vycvičil a vyzbrojil atentátníka z Manchesteru?
Štíhlý mladík, který se držel stranou a nelibě nesl kázání proti teroristům. Salman Abedi, který zabíjel v Manchesteru, se nedávno vrátil z Libye. Kam sahají jeho vazby na teroristické sítě?
"Ano, domnívám se, že to bylo potvrzeno," odpověděla britská ministryně vnitra Amber Ruddová na otázku BBC, zda je pravda, že se Salman Abedi nedávno vrátil z pobytu v Libyi. "Až bude (protiteroristická) operace u konce, prozkoumáme pozadí toho, co se stalo, jak se (Abedi) zradikalizoval a jakou podporu mohl dostat," uvedla Ruddová.
Hrdina z Manchesteru. Bezdomovec zachraňoval zraněné děti: 'Jsme lidé, máme srdce'
Číst článek
Protiteroristická operace nasadí do britských ulic až 3800 vojáků, dodala ministryně. V ostrovním království platí po atentátu v Manchesteru pátý, tedy nejvyšší stupeň ohrožení. Při útoku na multifunkční halu v severoanglickém Manchesteru, kde koncertovala americká zpěvačka Ariana Grande, zahynulo v noci na úterý 22 lidí, včetně osmileté holčičky, a dalších 59 osob utrpělo zranění.
Narozen v Manchesteru
Salman Abedi se narodil v roce 1994 v Manchesteru libyjským rodičům, kteří do Británie přišli jako uprchlíci a oponenti režimu někdejšího libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Podle deníku Telegraph vyrůstal ve velmi soudržné libyjské komunitě známé svým nesouhlasem s Kaddáfího režimem. Má tři sourozence - jeho starší bratr Ismail působil jako učitel při mešitě v manchesterské čtvrti Didsbury a podle zatím dostupných informací je pravděpodobně oním 23letým mužem, jehož policie v úterý zatkla.
Není dosud jasné, jak přesně Abedi se radikalizoval. Telegraph ve středu ráno napsal, že Abedi se chodil modlit do mešity, o níž se v minulosti psalo v souvislosti s finanční podporou salafistů. Jeden z příslušníků manchesterské libyjské komunity, Salah Aboaoba, řekl pro Channel 4 v roce 2011, že v mešitě vybíral peníze pro ilegální radikální síť Libyjská islámská bojová skupina (anglickou zkratkou LIFG).
Mešita v Didsbury tehdy toto nařčení vehementně odmítla s tím, že Aboaobu nezná. Nyní po atentátu řekl místní imám, že Salema Abediho znal z kázání a že ho pokládá za nebezpečného extremistu. "Nebyl mi nijak blízký. Choval se ke mně nenávistně, protože jsem kázal proti ISIS (Islámskému státu)," uvedl.
Sousedé ze čtvrti vzpomínají, že si u Abediho všimli výrazné pobožnosti a toho, že se čím dál víc stahoval sám do sebe. "(Abediovi) jsou libyjská rodina a chovali se zvláštně," popsala Telegraphu Lina Ahmedová. Vzpomíná, že před několika měsíci na ulici "velmi hlasitě" arabsky prozpěvoval modlitbu.
Rodinný přátel popsal Abediovy jako "velmi pobožné". Uvedl, že většina rodiny už se vrátila do Libye a v Anglii zůstal jen Salman a starší Ismail. Alan Kinsey, který žije naproti manchesterskému domu Abediových, uvedl, že z okna často videla velká vlajka. "Nikdy jsme z toho nic nevyvozovali. Mysleli jsme si, že je to kvůli fotbalu nebo protestem (u nich) doma nebo tak," řekl Telegraphu.
Vazby na Al-Káidu?
Telegraph také napsal, že Abedi se pohyboval v sousedství členů LIFG - mezi nimi také Abd al-Basetem Azzouzem, otcem čtyř dětí, který z Manchesteru odjel do Libye řídit teroristickou síť pod patronátem Al-Káidy. 48letý Azzouz je pokládán za zkušeného výrobce bomb a podle Telegraphu v Libyii velí až 200-300 bojovníkům.
Salfordská univerzita sídlící nedaleko Manchesteru potvrdila, že Abedi byl jejím žákem. Nejmenovaný student školy deníku The Times řekl, že Abedi se nedávno vrátil z Libye. List připomněl, že v Libyi fungují tábory, v nichž je možné absolvovat teroristický výcvik. "Před třemi týdny odjel do Libye a před pár dny se vrátil," prohlásil student. Krátce před útokem prý přijel Abedi do Manchesteru vlakem z Londýna.
Věřící z mešity na manchesterském předměstí Didsbury uvedli, že Abediho otec mešitu dříve pravidelně navštěvoval, nyní ale žije - stejně jako Abediho sestra - v Libyi. Odjeli tam prý hned po revoluci z roku 2011, při níž byl zabit diktátor Kaddáfí. Je možné, že bratři mezi oběma zeměmi od té doby cestovali.
RÁNA PRO SPOLUPRÁCI TAJNÝCH SLUŽEB?
Vyzrazení jména Salmana Abediho vrhá podle kritiků další stín na důvěryhodnost amerických bezpečnostních úřadů, o níž se diskutuje v posledních týdnech. Zřejmý nediskrétní přístup amerických bezpečnostních činitelů, kteří podle médií identitu atentátníka prozradili, může Londýn vést k menší ochotě sdílet citlivé zpravodajské informace, napsal list The Guardian. Jméno zveřejnily jako první stanice CBS News a NBC, ještě před nimi však televize ABC s odkazem na předního činitele bezpečnostních složek uvedla, že šlo o sebevražedný útok. Poté se s odvoláním na nejmenované americké činitele přidaly i agentury AP a Reueters.
Zjevně rozladěna tím byla britská ministryně vnitra Amber Ruddová. "Britská policie dala jasně najevo, že chce mít pod kontrolou zveřejňování informací, kvůli zabezpečení průběhu operace, kvůli momentu překvapení, takže je iritující, pokud něco unikne z jiných zdrojů," řekla Ruddová ve středu BBC. "Mohu říci, že jim je situace zcela jasná a vědí, že by se to nemělo opakovat," dodala na adresu Američanů.
Ledabylé nakládaní s tajnými informacemi ve Washingtonu poutá pozornost k americké administrativě již podruhé: poprvé to bylo kvůli prezidentu Trumpovi a tajným informacím, jež měl vyzradit Rusům. Někteří britští experti se domnívají, že excesy jako tento či prozrazení tajných informací Rusů by mohly Londýn vést k větší ostražitosti a menší ochotě sdílet s Američany tajné informace.
Policie v úterý prohledala Abediho dům v Manchesteru a rovněž v rámci vyšetřování zadržela 23letého muže. Podle zpráv britských médií se patrně jedná o bratra Salmana Abediho. Salmana popsali sousedé jako vysokého, štíhlého mladíka, který často nosil tradiční islámský oděv. Prakticky nikdo ze sousedů ho ale blíže neznal.
Teroristická 'mula'?
Původní dohady o tom, zda Abedi útočil jako takzvavý osamělý vlk, nebo jako součást teroristické buňky či sítě, ukončila ve středu odpoledne britská policie. Vyšetřovatelé již oznámili, že za atentátem stojí celá skupina lidí. Informoval o tom dnes šéf manchesterské policie Ian Hopkins. Policie nyní usilovně pátrá po osobě, která použitou bombu sestavila, a také po dalších komplicích.
"Je naprosto jasné, že je to síť, kterou vyšetřujeme," prohlásil šéf manchesterské policie Ian Hopkins v přímém televizním přenosu. Podle webu Manchester Evening News policie je přesvědčena o tom, že pachatel útoku byl pouze "mulou" neboli "nosičem" a vykonavatelem operace. Nálož byla plná šroubů, hřebíků a dalších kovových součástek, aby mohla co nejvíce uškodit lidem v omezeném prostoru.
Britské ministerstvo vnitra už ráno naznačilo, že Abedi mohl mít vazby na širší teroristickou síť a že ohrožení země přetrvává. "Zdá se pravděpodobné, možné, že nejednal na vlastní pěst, proto zpravodajské služby a policie sledují jdou po (známých) stopách, aby získali veškeré infomace (...), které potřebují, aby nás udrželi v bezpečí," uvedla britská ministryně vnitra.
Vyjádřila se také k informaci, že Salman Abedi nebyl britským bezpečnostním složkám neznámý. "Bezpečnostní služby vědí o hodně lidech, což neznamená, že každého, o kom vědí, mají zatknout," řekla Ruddová. "Ale (Abedi) je někdo, o kom věděly, a jsem si jistá, že až bude vyšetřování u konce, dozvíme se víc."
A Islámský stát?
K akci se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát, podle agentury Reuters však jeho prohlášení obsahovalo řadu nesrovnalostí. Agentura Reuters upozornila, že IS neuvedl jméno atentátníka, ačkoli tak při svých útocích zpravidla činí.
Naopak na sociální síti Telegram psal o tom, že nálož byla "nastražena na shromáždění křižáků". Agentura Amak, kterou islamisté ke komunikaci se světem používají, poněkud odlišně zpočátku tvrdila, že útok spáchala "skupina útočníků". Toto tvrzení bylo podle agentury Reuters později smazáno.
Na místě je připomenout, že Islámský stát zneužívá teroristické útoky na Západě pro účely své propagandy. Obdobný scénář se odehrál i letos v březnu, kdy v londýnském Westminsteru zabíjel 52letý Khalid Masood. Amak, propagandistická agentura Islámského státu, nedlouho po činu prohlásila, že Masood vyslyšel výzvu IS k útoku na nepřátele samozvaného chalífátu. Nicméně britská policie posléze potvrdila, že mezi IS a Masoodem nezjistila žádné vazby.