Příplata odchází od rumunského soudu se 14 lety vězení

Tresty 14 a 8 let vězení uložil rumunský soud podnikateli z Uherského Hradiště Františku Příplatovi. Kvůli nepovedené privatizaci rumunských železáren byl Příplata původně odsouzen na 6 let. V odvolacím řízení, které proběhlo začátkem října, mu byl ale trest za podíl na vraždě odborového předáka zvýšen na 8 let. Nově soud uznal Příplatu vinným z ošizení rumunského státu. Za to mu vyměřil 14 let vězení, přestože soud první instance ho v této kauze zprostil obvinění. Podnikatel se proti rozsudku odvolal.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudní síň

soudní síň | Foto: Justice.cz

Na to, zda existuje možnosti, že bude Přípleta vykonávat trest v České republice, se Český rozhlas ptal našeho velvyslance v Bukurešti Radka Pecha. "Ano, tato možnost existuje, ale ještě před tím nastoupí další odvolání. Pan Příplata se po tom zasedání odvolal k Nejvyššímu soudu Rumunska. To další jednání bude probíhat před Nejvyšším soudem, ale doba, kdy začne to přelíčení před Nejvyšším soudem, to se neodvažuji odhadnout."

Příplata se podle obvinění podílel společně s ředitelem firmy Tepro v Jasech Victorem Balanem na vraždě rumunského odborového předáka Virgila Sahleana. Ten byl zavražděn v září 2000 a jeho případ vyvolal v Rumunsku velké emoce a vlnu protičeských nálad. Příplata byl zadržen nedlouho po zločinu. Sahleanu usiloval o zrušení kupní smlouvy, na jejímž základě získaly většinový podíl ve válcovnách trub Tepro v Jasech české Železárny Veselí. Za českou stranu podepsal smlouvu Příplata. Zaměstnanci firmy Tepro tvrdí, že vraždu si objednali majitelé z České republiky, protože odborový předák smlouvu odmítal jako nevýhodnou.

Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme