Protekční dítě v KLDR ubodalo spolužáka. Mocní rodiče mu z vězení pomohli úplatky
Severokorejský středoškolák z vlivné rodiny, který v záchvatu žárlivosti ubodal svého spolužáka a byl za to odsouzen do pracovního tábora, se ve vězení dlouho nezdržel. Jeho vysoce postavení příbuzní mu úplatky vydláždili cestu ven, což mezi obyvateli okresu vzbudilo pobouření, informoval s odvoláním na tamní zdroje zpravodajský server Daily NK. „Dokazuje to, že u nás jde zákon na ruku penězům a moci,“ popsal případ, který se odehrál na severu KLDR.
Obyvatelé severokorejské provincie Rjanggang o zločinu hovoří jako o „incidentu Song-ču“. Devatenáctiletý Song-ču, student 3. ročníku vyšší střední školy, koncem loňského října v hádce o dívku ubodal spolužáka.
Původní trest zněl jeden rok v převýchovném táboře. Jenže tady se tradiční příběh o zločinu a trestu komplikuje.
Na svobodě se totiž Song-ču ocitl už letos v březnu, kdy od prvotního verdiktu uplynuly pouhé čtyři měsíce. Dva z toho přitom strávil na nemocničním lůžku díky lednové lékařské zprávě, která studentovi diagnostikovala vážnou chorobu. Navzdory ní se mladík po svém propuštění bryskně vrátil ke studentskému životu, který zahájil účastí na maturitní slavnosti v půlce března.
Kdo byl Kim Čong-nam? Padlý korunní princ s dračím tetováním miloval svobodu a bál se mladšího bratra
Číst článek
Že by těžká nemoc kapitulovala? Zdroje zpravodajského serveru Daily NK z místa se shodují, že především nikdy neexistovala – na rozdíl od spleti konexí a intrik, které celý „incident Song-ču“ opředly.
Tu zatlačit, tu zaplatit
Leccos napoví pozoruhodný kontrast mezi rodinou mladého pachatele a rodinou jeho oběti. Song-čuovi rodiče zastávají vysoké posty a patří mezi nejvlivnější osoby okresu, hlavně matka, jež stojí v čele okresního úřadu. Ještě zajímavější je mladíkův švagr, který pracuje pro kontrašpionážní úsek ministerstva státní bezpečnosti (to v KLDR plní roli tajné policie – pozn. red.).
Naopak příbuzní ubodaného studenta neoplývají ani konexemi, ani penězi. Ačkoli podle Daily NK si nedávno mohli přilepšit. „Song-čuovi rodiče nabídli rodině oběti dům své dcery – výměnou za to, že se případ vyřeší v tichosti,“ popsala serveru jedna z obyvatelek okresu. (Daily NK sídlí v Soulu, pokrývá však dění v KLDR a píše pro něj řada přeběhlíků se živými kontakty na Severu. Server proto bere na bezpečí svých zdrojů ohled a až na výjimky je cituje anonymně – pozn. red.)
A po předčasném Song-čuově propuštění se mezi lidmi rychle šíří zprávy, že stejné korupční procesy se odehrály také v jeho zákulisí. Oba rodiče využili své moci a kontaktů, aby se domohli synovy svobody – tu zatlačili, tu zaplatili, včetně provinční pobočky ministerstva státní bezpečnosti, popsaly zdroje Daily NK. Významnou roli podle nich sehrál také švagr, který pro odsouzeného mladíka obstaral výše zmíněnou lékařskou zprávu, údajně zfalšovanou.
Kde jsou peníze, tam je zákon
Nespravedlnost „incidentu Song-ču“ vyvolala mezi místními nevoli. „Většina těch, kteří o případu vědí, kritizuje pokrytectví studentova švagra – když jde o vymáhání peněz od obyvatel, vždycky vystupuje jako horlivý zastánce práva a principů. Ale jakmile dojde na jeho vlastní rodinu, sáhne k nezákonným metodám,“ cituje Daily NK.
„Pro lidi bez peněz a moci je ohromně těžké, aby se domohli spravedlnosti, dokonce i u vraždy. Tenhle případ dokazuje, že u nás jde zákon na ruku penězům a moci.“