První prominenti Saddámova režimu stanuli před soudcem

V Iráku začalo slyšení s bratrancem svrženého iráckého prezidenta Alím Hasanem Madžídem a bývalým iráckým ministrem obrany Hášimem Ahmadem Tajem. Nejedná se ale ještě o začátek procesu se skupinou dvanácti bývalých prominentů v čele se Saddámem Husajnem, ale jen o předběžný právní krok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alí Hasan Madžíd

Alí Hasan Madžíd | Zdroj: ČTK

Šéf vyšetřovatelů Rad Džuhí řekl, že vyšetřovací soudce předvedené vyslechl v přítomnosti advokátů. Zdůraznil, že řízení je stále ve stadiu výslechů. Datum začátku procesu nesdělil. "Spěch by v těchto případech nebyl vhodný. Je to ve stadiu vyšetřování," řekl Džuhí.

Podle pracovníka britského velvyslanectví v Iráku se stejně jako Madžíd a Hášim Ahmad Taj před soudcem objeví i ostatní ze skupiny 12 bývalých prominentů, kteří jsou nyní vězněni. Je mezi nimi také svržený prezident Saddám Husajn, který se ve čtvrtek vůbec poprvé sešel s advokátem.

Hášim Ahmad Taj se loni dobrovolně vzdal Američanům. Není považován za válečného zločince a odborníci se domnívají, že bude po výslechu možná propuštěn. Madžíd byl zadržen loni v srpnu. Je znám pod přezdívkou chemický Alí, protože nechal použít chemické zbraně při zásahu proti Kurdům.

Televize NBC uvedla, že další z obviněných, bývalý irácký ministr zahraničí Tárik Azíz se odvrátil od Husajna a je ochoten svědčit v jakémkoli procesu. Kloní se ke spolupráci s Američany, protože věří ve shovívavost nebo dohodu.

Azíze, který platil za kultivovanou a inteligentní tvář svrženého režimu, měla podle NBC minulý týden vyslýchat komise Organizace spojených národů, která zkoumá korupci v rámci programu výměny ropy za humanitární pomoc.

Martin Hromádka, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme