Porušení Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, rozhodl soud v případě propuštěných polských soudců
Polsko podle rozsudku Evropského soudu pro lidská práva porušilo Evropskou úmluvu o ochraně lidských práv, když tamní ministr spravedlnosti bez udání důvodu propustil dva soudce a neumožnil jim se proti vyhazovu odvolat. Agentura Reuters uvádí, že jde o další ránu pro justiční reformy, které po nástupu k moci prosadila vláda národně-konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS).
Podle zákona z roku 2017 má ministr spravedlnosti právo odvolat šéfy obecných soudů a jejich zástupce před uplynutím jejich funkčního období. Takto šéf resortu spravedlnosti Zbigniew Ziobro, který stojí za změnami v polské justici z posledních let, bez udání důvodu vyhodil z postu místopředsedů soudu v Kielcích Mariusze Brodu a Alinu Bojarovou.
Evropská komise zažalovala Česko a Polsko. Omezují podle ní volební práva cizinců ze států unie
Číst článek
Důvody nevysvětlil, možnost se proti jeho rozhodnutí odvolat soudci také nedostali. Štrasburský tribunál, který je orgánem Rady Evropy, uvedl, že vyhazov Brody a Bojarové znamenal porušení jejich práva na přístup k soudu. Rozhodl, že Polsko má každému z nich vyplatit odškodnění ve výši 20 000 eur (přes 510 000 korun). Obě strany mají tři měsíce na odvolání.
Ministerstvo spravedlnosti ve Varšavě uvedlo, že rozsudek studuje a že se k němu brzy vyjádří. „Rozsudek respektujeme, ale realizujeme náš program, včetně reformy, podle plánu,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki.
Podle polského soudcovského sdružení Iustitia ministr spravedlnosti Ziobro během šesti měsíců v období 2017 až 2018 vyhodil více než 150 šéfů soudů a jejich zástupců.
Současná polská vláda kvůli svým reformám justice čelí domácí, evropské i mezinárodní kritice kvůli možnému ohrožení nezávislosti soudnictví.