Řada zemí stahuje své diplomaty z Bagdádu
České ministerstvo zahraničí stáhlo z Iráku většinu svých pracovníků. K podobnému kroku se odhodlalo i Polsko, Jugoslávie, Španělsko a další země. Podle mluvčího našeho ministerstva zahraničí Karla Borůvky v Bagdádu zůstali pouze diplomaté s nižší hodností.
"V tuto chvíli je na ambasádě v Iráku pouze nezbytný počet našich pracovníků k zajištění výkonu činnosti, jsou to diplomaté s nízkou hodností. To znamená, že jsme zvolili velmi podobný postup jako například státy Evropské unie," sdělil Borůvka Radiožurnálu.
Podle západních diplomatických zdrojů opustí Bagdád polský diplomat, který v Iráku reprezentuje zájmy Spojených států. Polsko zastupuje americkou diplomacii v Bagdádu od války v Zálivu v roce 1991. Jak uvádí náš zpravodaj v Polsku Pavel Novák, Varšava zatím odvolání svého diplomata z Iráku nepotvrdila.
Polský velvyslanec v Bagdádu povolání svého kolegy pověřeného zastupováním Spojených států v Iráku nepotvrdil ani nevyloučil. Řekl ale, že on sám byl pozván na konsultace na zastupitelský úřad v Jordánsku.
Mluvčí ministerstva zahraničí Boguslaw Majewski potvrdil, že na konsultace do Ammánu a následně do Varšavy odjede z Bagdádu polský ambasador.
Podle jeho slov se dá těžko odhadnout, na jak dlouho velvyslanec Bagdád opustí. Tisková agentura PAP s odvoláním na západní diplomatické zdroje uvedla, že spolu s polským ambasadorem do Varšavy odletí i šéf americké diplomatické mise v Bagdádu Krzysztof Biernacki.