Rakousko stále hledá vládu. Prezident dal stranám přes víkend ultimátum, aby se rozhodly, co dál

V Rakousku se skoro pět měsíců po volbách pořád nedaří sestavit vládu. Podle nejnovějších zpráv teď k jednacímu stolu znovu zasedli lidovci a sociální demokraté, stále však není zřejmé, zda se jim podaří najít shodu. Prezident Alexander van der Bellen vyzval všechny strany k akci a dal jim víkend k tomu, aby přišly s finálními stanovisky toho, jak chtějí situaci řešit.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Rakouska Alexander Van der Bellen

Prezident Rakouska Alexander Van der Bellen | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Rakouští lidovci se sociálními demokraty jednali hned po zářijových volbách. Do vyjednávání o koalici přizvali lidovci i liberální NEOS, jednání ale selhala na postojích vůči výši zdanění majetku a dědické dani.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rakousku strany opět vyjednávají o možné koalici

Kvůli volebnímu patu teď ale dvě zmíněné strany tvrdí, že jsou připraveny k novým rozhovorům. Znovu je tak ve hře takzvaná velká koalice, která by měla v parlamentu těsnou většinu – 92 hlasů z celkových 183. Další detaily zástupci stran ale odmítli komentovat.

O zdlouhavém hledání vlády promluvil i rakouský prezident Alexander van der Bellen a nastínil čtyři možnosti, jak by mohla situace pokračovat. Prvním je nový pokus o velkou koalici, mohla by být sestavena také úřednická vláda, menšinový kabinet nebo by uvažoval o vyhlášení předčasných voleb. Ty by se ale nemohly konat dřív než za tři měsíce. Předčasné volby zatím odmítají všechny strany kromě Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Ta v průzkumech průběžně posiluje a v preferencích dosahuje víc než 35 procent.

Kickl kancléřem? Je extrémní, ale přirovnání k Hitlerovi se neobjevuje, všímá si analytička

Číst článek

Prezident dal proto stranám víkend na to, aby se rozhodly, které ze čtyř nabízených řešení podporují. „V příštích dnech proto budu jednat s politiky, abychom ozřejmili, která ze čtyř zmíněných možností může být úspěšná. A to co nejrychleji, na co nejdelší dobu. Jde o to, abychom konečně našli kompromis. Jde o stát jako celek,“ uvedl van der Bellen.

Ani jedna ze zmíněných stran volby ale nevyhrála – vítězem byla FPÖ Herberta Kickla, která získala necelých 29 procent hlasů. Strana je známá pro své protiimigrační a euroskeptické postoje. Hned za nimi se umístili lidovci. K prvnímu kolu jednání ale nebyla vítězná strana přizvaná.

Prezident nakonec 6. ledna pověřil jejího předsedu Kickla sestavením vlády, ten se ale po zhruba měsíci vyjednávání s lidovci mandátu k sestavení koalice vzdal. Z neúspěchu jednání se lidovci a svobodní obviňovali navzájem. Kickl tvrdí, že lidovci nebyli schopní ustoupit a umožnit svobodným obsadit ministerstva vnitra a financí. Na svém facebooku taky napsal, že lidovci vedli rozhovory jen na oko a za zády pořád počítali se sociální demokracií.

Nynější předseda konzervativních lidovců Christian Stocker naopak tvrdí, že Kickl nedokázal připustit kompromis. Proti spolupráci se svobodnými byla ale i část lidové strany a proti nominaci Kickla na kancléře v posledních týdnech ve Vídni protestovaly desetitisíce lidí.

Jiří Kordík, jva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme