Rakousko od Štědrého dne otevře skiareály. Na turisty z rizikových oblastí ale čeká povinná karanténa
Rakousko od 24. prosince umožní provozování venkovních zimních sportů včetně lyžování a bruslení. Na tiskové konferenci to ve středu oznámil kancléř Sebastian Kurz. Zahraniční lyžařskou turistiku ale výrazně omezí povinná desetidenní karanténa pro lidi přijíždějící z rizikových oblastí.
„Pandemie ještě není za námi, virus je stále mezi námi,“ řekl Kurz. Situace se díky přísným omezením podle něj ale natolik zlepšila, že je možné začít opatření uvolňovat. K normálnímu životu, jak jsou na něj Rakušané zvyklí, bude ale podle kancléře možné se vrátit až v létě.
V pondělí se otevřou školky a základní školy. Středoškoláci zůstanou zatím doma a budou se učit na dálku. Výjimkou budou žáci maturitních ročníků. Distanční výuka se bude dál týkat i vysokoškoláků. Otevřou se i muzea a knihovny. Své služby budou opět moci nabízet například kadeřníci.
Itálie trvá na dohodě o uzavření skiareálů. Když se nepodaří, chce pro Italy uzavřít severní hranici
Číst článek
Povinná karanténa
Od Štědrého dne bude možné provozovat venkovní zimní sporty včetně lyžování či bruslení. Vnitřní sportoviště zůstanou uzavřená. Od pondělí do 10. ledna se budou muset všichni, kteří budou přijíždět do Rakouska z rizikových oblastí, uchýlit do desetidenní karantény.
Výjimku budou mít podle Kurze pendleři a lidé na služebních cestách. Za rizikové bude Rakousko považovat všechny země, kde bude v posledních dvou týdnech počet nakažených vyšší než 100 na 100 000 obyvatel.
Podle agentury APA se to nyní týká všech zemí, které s Rakouskem sousedí. Česko má podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí nyní v průměru posledních dvou týdnů 551 nakažených na 100 000 obyvatel.
Cílem tohoto rakouského opatření je zjevně omezit turistický ruch. V celém Rakousku do 7. ledna navíc zůstanou uzavřené hotely a restaurace. Prakticky tak budou moci do začátku ledna lyžovat jen místní, uvedla agentura APA.
Lyžování v době epidemie? ‚Krkonoše nejsou Alpy, proti jaru jsme dobře připraveni,‘ říká ředitel asociace
Číst článek
Po pěti dnech bude možné se z karantény dostat, pokud bude mít člověk negativní test na koronavirus. Cílem tohoto opatření je omezit lyžařský turistický ruch. V celém Rakousku do 7. ledna navíc zůstanou uzavřené hotely a restaurace.
Některé země včetně Francie, Německa či Itálie v posledních týdnech žádaly, aby se evropská lyžařská střediska přes Vánoce a Nový rok uzavřela, a zabránilo se tak šíření koronaviru. Rakousko bylo od počátku proti návrhu.
Vánoce v deseti
Vánoce a silvestrovské oslavy budou moci Rakušané strávit letos nanejvýš v deseti lidech. Během adventu nebudou moci na vánoční trhy, neboť budou zrušené. Divadla a kina se otevřou až 7. ledna. Ve stejný den přestane platit noční zákaz vycházení, který bude od pondělí stanoven na období mezi 20:00 a 6:00. Výjimka ze zákazu bude jen o vánočních svátcích.
V Rakousku, které má 8,9 milionu obyvatel, se za posledních 24 hodin nákaza koronavirem prokázala u 3972 lidí. S covidem-19 zemřelo 121 infikovaných. Od počátku epidemie se nákaza virem SARS-CoV-2 v Rakousku prokázala u více než 287 000 lidí. S covidem-19 zemřelo 3446 nakažených.
Karanténa ochránila Německo před nejhorším, ale lyžařská střediska podle Merkelové nemají otevírat
Číst článek
Podobně jako Rakousko hodlá zatím k lyžařské sezoně přistupovat také sousední Švýcarsko, které chce navzdory požadavkům některých evropských zemí rovněž nechat střediska zimních sportů otevřená.
Ve Švýcarsku se přitom koronavirus dál šíří. Za posledních 24 hodin přibylo 4786 případů nákazy a 115 lidí zemřelo. Celkem se v zemi nákaza potvrdila u více než 335 000 lidí a s covidem-19 jich 4667 zemřelo.
Švýcarsko které má zhruba 8,5 milionu obyvatel, vede společné statistiky s malým Lichtenštejnskem, v němž žije asi 38 000 lidí. Naprostá většina případů infekce a úmrtí ve statistice připadá na Švýcarsko.