Riziko nakažení virem zika během olympiády v Riu je skoro nulové, tvrdí organizátoři her

Organizátoři olympijských her tvrdí, že není důvod kvůli viru zika nejezdit v srpnu do Ria. Odmítají tak obavy, že by tato nákaza přenášená komáry měla být nebezpečím a že by se mohla daleko rychleji rozšířit po celém světě. Jediná výjimka je u těhotných žen. Zika totiž může způsobit u novorozenců postižení mozku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Organizátoři olympijských her v Riu se snaží mírnit obavy vyvolané i odmítnutím účasti některých sportovců

Organizátoři olympijských her v Riu se snaží mírnit obavy vyvolané i odmítnutím účasti některých sportovců | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Letošní olympijské hry jsou sice letní, ale na jižní polokouli jsou roční období obráceně. V srpnu tak bude v Riu de Janeiru zima. A právě to je podle organizátorů hlavní důvod, proč se nákazy nebát.

„Chladnější a suché počasí omezí počet komárů. Pro návštěvníky to znamená významně nižší riziko chorob přenášených komáry, jako je třeba zika. Riziko nákazy zikou v průběhu olympijských her v Riu je velmi nízké či dokonce nulové," prohlásil João Grangeiro, vrchní lékař organizačního výboru Rio 2016.

Organizátoři tak zcela odmítají volání po tom, aby se hry odložily na jindy nebo jinam. Právě k tomu nedávno vyzvalo 150 expertů v otevřeném dopise Světovou zdravotnickou organizaci. Ta sice vyhlásila celosvětový krizový stav kvůli viru zika, ale podobně jako organizátoři tvrdí, že není důvod rušit nebo přesouvat olympijské hry. Svolala kvůli tomu i setkání expertů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V průběhu LOH v Riu je podle organizátorů riziko nakažení virem zika nízké, skoro nulové. O tématu více zpravodaj ČRo v Brazílii David Koubek

Dvě brazilské studie přitom tvrdí, že i když na olympijské hry přijedou stovky tisíc návštěvníků, pravděpodobně se jich nakazí jen velmi málo - jeden tým to spočetl na 15, další na 16. Odborníci z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) navíc uvádějí, že riziko rozšíření ziky do zbytku zeměkoule existuje i bez olympijských her.

Radnice v Riu de Janeiru navíc tvrdí, že proti komárům nepřestává bojovat ani v zimě.

„Ani na chvíli nepřestaneme bojovat proti přenašeči - komáru aedes aegypti. Rio de Janeiro má mezi dalšími velkými městy v Brazílii (mezi hlavními městy brazilských federálních států) největší počet takzvaných zdravotnických agentů, kteří v ulicích zajišťují prevenci proti komárům, a zároveň jedno z nejmenších zamoření komáry v zemi," říká Daniel Soranz, vedoucí odboru zdravotnictví tamní radnice.

Varování ovšem nadále platí pro těhotné ženy – ty by do Brazílie jezdit neměly. A vzhledem k tomu, že se ještě mnoho neví o přenosu viru zika pohlavním stykem, i v tomto případě je nutné se chránit.

„Podle nedávného doporučení Světové zdravotnické organizace je nutno po návštěvě míst s výskytem viru zika používat kondom nejméně po dobu 8 týdnů," upozornil vrchní lékař organizačního výboru Rio 2016 João Grangeiro.

Vrchní lékař organizačního výboru Rio 2016 João Grangeiro pod palbou otázek | Foto: David Koubek

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme