Komáři mají dobrý čich, kterým detekují lidský pot, oxid uhličitý z lidského dechu a teplotu lidské kůže. Zásadním přínosem studie je zjištění, že barva u komárů hraje roli při hledání hostitele.
Úřady loni vydaly poprvé povolení pro experimentální nasazení geneticky upravených komárů – konkrétně samců neškodných co do šíření nemocí. Ti mají za úkol spářit se se samičkami komára tropického.
Po 18 měsících Brazílie ukončila celonárodní nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii viru zika a silnému nárůstu počtu případů souvisejících vývojových vad mozku kojenců.
Celosvětový stav nouze kvůli viru zika, který byl vyhlášen před devíti měsíci, pozbyl platnosti. Oznámil to krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO). Virus zika už podle něj nepředstavuje celosvětovou zdravotní hrozbu, ale boj proti němu musí dál pokračovat.
Na virus zika se nechávají testovat i lidé v Česku. Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě od února vyšetřil vzorky od asi 600 lidí, přičemž 20 jich bylo pozitivních. K testům přišli už i někteří olympionici po návratu z Brazílie, u žádného se však zatím nákaza virem neprokázala.
Krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO) přezkoumá současný vývoj nákazy virem zika. Sejde se kvůli tomu v Ženevě. Nejnovější případ se objevil v Malajsii u ženy, která přicestovala ze Singapuru. Tam se nákaza v posledních dnech šíří nejvíc.
Virus zika znepokojuje světovou veřejnost. Jak nemoc probíhá? Hrozí riziko nákazy v České republice? Je ohrožena následující generace? Připravili jsme pro vás přehled otázek a odpovědí, abyste se mohli lépe orientovat.
Na Floridě v USA identifikovali druhé místo, v němž se šíří virus zika. Oznámil to dnes floridský guvernér Rick Scott. Jde o menší oblast Miami Beach v okrese Dade, avšak o pláž navštěvovanou také turisty. Florida požádala o další pomoc americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).
Stále dokola se v souvislosti s olympijskými hrami v Riu de Janeiru omílají informace o viru zika. Strašák posledních měsíců vyděsil už několik sportovních hvězd, které se kvůli němu do Brazílie nevydaly. Naopak ti, kteří na olympiádu dorazili, dostali hned při vstupu do země repelenty, které mají komáry odehnat. Tohoto hmyzu ale prý není třeba v olympijské vesnici tolik, jak se očekávalo.
Ve španělském Katalánsku se jako první v Evropě narodilo dítě s mikrocefalií, tedy nedostatečně vyvinutým mozkem, způsobenou virem zika. S odvoláním na zdravotníky o tom informovala agentura Reuters. U matky virus diagnostikovali v květnu, když byla ve 20. týdnu těhotenství. Dítě si přesto rozhodla nechat.
Po golfistech a tenistech zvažují neúčast na olympijských hrách kvůli obavám z viru zika i reportéři. Podle britského bulvárního listu Daily Mail nechce do Ria letět více než deset reportérů BBC.
Virus zika má ve Spojených státech první oběť. S odvoláním na Středisko pro kontrolu nemocí a prevence o tom informovala agentura Reuters. Pacient zemřel v nemocnici v americkém Utahu už v červnu, až teď se ale potvrdila příčina smrti.
Všichni čeští olympionici a také jejich doprovod budou mít po návratu z Brazílie možnost využít bezplatně zdravotní testy na nákazu virem zika. Oznámil to dnes zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Testování provede specializované pracoviště Zdravotního ústavu v Ostravě.
Klíšťovou encefalitidou se v květnu nakazilo nejvíc lidí za posledních deset let. Za přemnožená klíšťata může mírná zima. Jedinou účinnou obranou proti encefalitidě je zatím očkování. Proti nemoci totiž neexistuje lék. Na stopě mu teď je ale tým mladých vědců z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. Objevili látku, která je velmi účinná. Navíc zjistili, že podobně účinkuje i proti viru zika. Mluvil o tom vedoucí laboratoře arbovirologie z Parazitologického ústavu Akademie věd Daniel Růžek.
Vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a brněnského Výzkumného ústavu veterinárního lékařství objevili skupinu látek s vysokým účinkem proti viru klíšťové encefalitidy a viru zika. Jde o první popsané látky, které jsou proti viru zika účinné.
Organizátoři olympijských her tvrdí, že není důvod kvůli viru zika nejezdit v srpnu do Ria. Odmítají tak obavy, že by tato nákaza přenášená komáry měla být nebezpečím a že by se mohla daleko rychleji rozšířit po celém světě. Jediná výjimka je u těhotných žen. Zika totiž může způsobit u novorozenců postižení mozku.
Světová zdravotnická organizace ani Mezinárodní olympijský výbor nevidí důvod, proč kvůli viru zika odkládat olympijské hry v Riu de Janeiru. Právě to doporučilo přes 150 odborníků z renomovaných univerzit v otevřeném dopise Světové zdravotnické organizaci. Tvrdí, že Brazílie nezvládá boj proti komárům, a že by půl milionu očekávaných návštěvníků mohlo rozvézt virus zika do celého světa.
Přes sto zdravotnických expertů, vědců a výzkumníků podepsalo výzvu k posunutí nebo přestěhování letošních olympijských her v Riu de Janeiru. Důvodem je virus zika. Podle jejich tvrzení se může nákaza s velkým množstvím olympijských návštěvníků a turistů rozšířit do celého světa. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale podobného názoru není.
Nákaza virem zika by se v létě mohla částečně rozšířit do Evropy, oznámila Světová zdravotnická organizace. Riziko propuknutí epidemie ale vyhodnotila jako malé nebo střední. Virus zika by mohl zasáhnout především oblasti, kde se vyskytuje přenašeč komár egyptský.
Brazilští vědci možná našli lék, který by mohl pomoci v boji s virem zika. Jde o látku, která se používá proti malárii. Podle výzkumu může zabránit, aby virus zika ničil vyvíjející se nervové buňky plodu v těle nakažené matky. Nákaza přenášená tropickými komáry druhu aedes aegypti způsobuje právě poškození mozku u novorozenců zvané mikrocefalie a další neurologické poruchy.
Virus zika se stal strašákem v Brazílii i ve světě. Nejde ovšem o jedinou nebezpečnou nemoc přenášenou tropickými komáry – brazilské ministerstvo zdravotnictví upozorňuje na nárůst počtu pacientů s horečkou dengue. Navíc zaznamenalo i stoupající počet fatálních případů prasečí chřipky.
Spojené státy varují před nebezpečím viru zika. Nákaza může mít na americkém kontinentu podle expertů vážnější dopady, než se předpokládalo. Odborníci proto žádají Kongres o dodatečné finance, aby se země mohla na případné problémy připravit.
Laboratořím ve světě scházejí vzorky viru zika, který možná způsobuje nedostatečně vyvinutý mozek u novorozenců. Pro to, aby mohly vyvinout vakcínu proti nákaze nebo i jen test na její přítomnost, by potřebovaly živý exemplář samotného viru. Jenže těch se nedostává. Podle brazilského deníku Estado de São Paulo se tak začíná rozvíjet černý trh se vzorky.
Spojené státy doporučují ženám vystaveným viru zika odložit těhotenství. Ženy s příznaky onemocnění nebo s pozitivním testem na ziku by měly počkat osm týdnů, než se budou snažit otěhotnět. Nakažení muži by ještě půl roku měli mít chráněný pohlavní styk. Doporučení vydalo americké Středisko pro kontrolu a prevenci chorob.
V Česku se objevil čtvrtý případ viru zika, který je spojován s narozením dětí s malými hlavami a málo vyvinutým mozkem. Nakaženou je 43letá žena, která se nedávno vrátila z ostrova Martinik.
Brazílie bojuje s virem zika a obavy panují i mezi návštěvníky a sportovci, kteří se chystají na letní olympijské hry do Ria de Janeira. Protože virus přenášejí komáři, organizační výbor her nabídl týmům sítě proti tomuto hmyzu. Národní svazy by si je ale musely zaplatit.
Česká republika zatím neplánuje speciální opatření proti viru zika v souvislosti s letní olympiádou. Na sportovní hry v Brazílii, kde se virus rozšířil, se v srpnu chystají tisíce sportovců a fanoušků. Ve zdejších podmínkách druh komára, který by chorobu mohl dál roznášet, nežije. Státy jižní Evropy by ho podle WHO měly hubit.