Severokorejský vůdce nařídil bojovou pohotovost raketovému vojsku

Severokorejské raketové základny jsou v pohotovosti. Jižní Korea tvrdí, že zaznamenala zvýšenou aktivitu především okolo raket středního a dlouhého doletu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desetitisíce Severokorejců podpořily v Pchjongjangu svého vůdce Kim Čong-una

Desetitisíce Severokorejců podpořily v Pchjongjangu svého vůdce Kim Čong-una | Zdroj: ČTK

Severní Korea proklamuje, že její rakety jsou kromě cílů v Jižní Koreji schopné zasáhnout i americké cíle v Pacifiku, jako Guam a Havaj. A prý i americkou pevninu.

Kim Čong-un už večer vydal prohlášení, že armáda se má připravit na útok na Spojené státy. Zvýšená aktivita je tedy pravděpodobně důsledkem tohoto rozkazu.

Hrozba Severní Koreje je přímou reakcí na včerejší přelet neviditelného bombardéru B-2 Spirit nad jihokorejským územím.

Přehrát

00:00 / 00:00

O napětí na Korejském poloostrově mluvil Ondřej Bouda

Už dříve Američané poslali do vzduchu i B-52 Stratofortress. Oba letouny mají k dispozici i jaderný arzenál. A jde tedy o další eskalaci toho aktuálního, zatím slovního konfliktu, který začal třetím severokorejským jaderným testem a následnými sankcemi OSN.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Foto: ČTK/AP, David Guttenfelder

Nějakého úmyslného útoku se ale analytici zatím neobávají. Obě strany nyní provádějí běžná vojenská cvičení. A stejně jako Severní Korea označuje lety bombardérů za akt nepřátelství a agrese, tak podobně Jižní Korea nezůstává svému sousedovi nic dlužna.

Případná chyba by mohla skončit katastrofou

Experti se ale obávají, jak budou vypadat vztahy mezi oběma zeměmi, až to celé skončí. Stejně tak mají obavy z případné lidské chyby. V takto vypjaté situaci by mohl někdo omylem zmáčknout spoušť ať už od pušky, kanónu nebo rakety.

A taková chyba by mohla mít katastrofální následky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přechod do otevřeného konfliktu není v zájmu žádné stany, míní komentátor Českého rozhlasu Milan Slezáík

Jako zhoršení situace vnímá nejnovější vývoj komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák. „Konfrontace trvá déle, než kdykoli před tím. Hrozby jsou také ostřejší.“

Jak připomněl, Rada bezpečnosti OSN včetně Ruska a Číny odsoudila její nedávný raketový test a také jaderný test. „Severní Korea se cítí v izolaci. A bojí se, že by Spojené státy na ní mohly vyzkoušet to, co v Iráku.“

Jaderná časová osa KLDR | Foto: ČTK

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme