Španělé vybírají nový parlament. Poprvé od konce diktatury v něm zřejmě zasedne krajní pravice
Ve Španělsku se volí v předčasných parlamentních volbách. Je to již třetí hlasování o složení parlamentu za necelé čtyři roky. Tentokrát vyhlásil volby premiér Pedro Sánchez poté, co mu poslanci neschválili rozpočet na letošní rok. Právě Sánchezova socialistická dělnická strana má podle předvolebních průzkumů největší šanci na vítězství. Většinu ale zřejmě nezíská.
Až do osmi hodin večer může odevzdat hlasy téměř 37 milionů voličů (z toho 2 miliony v zahraničí).
Pokud se průzkumy potvrdí, pro socialisty to bude vítězství po 11 letech. Druzí by mohli skončit lidovci, kteří ztratili vliv kvůli korupčním skandálům, ale také kvůli tvrdě odmítavému postoji k nezávislosti Katalánska.
Španělsko čekají koncem dubna předčasné volby. Vláda neprosadila návrh státního rozpočtu
Číst článek
O třetí místo se budou přetahovat liberálové ze strany Ciudadanos, levicové sdružení Unidos Podemos a krajně pravicová strana Vox. Do parlamentu se tak zřejmě dostane extremistické hnutí poprvé od konce éry diktátora Franka v 70. letech.
Rozdělení Španělé
Podle zpravodajky Českého rozhlasu ve Španělsku Ľubici Zlochové míří Španělé do předčasných voleb rozdělení jako nikdy dříve. Analytici si kladou otázku, zda socialisty ve vládě vystřídá pravice, a zda bude potřebovat podporu extrémně pravicové strany Vox.
Socialista Sánchez do poslední chvíle burcoval své voliče, aby nezůstali doma. I když volby pravděpodobně vyhraje, nebude mít většinu a po volbách bude muset vzniknout koalice. Podle předvolebních průzkumů nebyla čtvrtina Španělů stále rozhodnuta, komu dát svůj hlas.
Ve volbách se vybírá 350 poslanců a 208 senátorů. Volební místnosti hlídá 8 500 policistů.