Sudetští Němci usilují o oficiální dialog s Českem

"Servisní organizací" pro porozumění Čechů a Němců by se rádo stalo Sudetoněmecké krajanské sdružení. V německém Augsburgu to řekl jeho předseda Bernd Posselt. Ten taky zopakoval tradiční požadavek vysídlenců navázat oficiální dialog s českou vládou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bernd Posselt v Evropském parlamentu

Bernd Posselt v Evropském parlamentu | Foto: AFP

Bernd Posselt vytyčil pro "landsmanšaft" ambiciózní cíl. Hlavně pro mladou generaci vytvořit jakýsi "most k bývalé vlasti."

"Mladí lidé ze sudetoněmeckých rodin za námi stále častěji přicházejí a ptají se, kde jsou naše kořeny? Tady může krajanské sdružení fungovat jako partner," myslí si Bernd Posselt, který v Evropském parlamentu zastupuje bavorskou vládní CSU.

Podle něj by ale landsmanšaft měl i nadále bojovat proti bezpráví v podobě moderních odsunů. Posselt připomněl, že i dnes jsou lidé v Dárfúru nebo Čečensku vyháněni ze svých domovů.

Další vysoký představitel vysídlenců Johann Böhm kritizoval Prahu za chybějící politický dialog. "Češi a sudetští Němci by spolu měli mluvit. Netvrdím, že se něco takového neděje, ale jen na nižších úrovních. V uších nám ještě znějí slova Václava Havla, který prohlásil, že se sudetskými Němci nemůže mluvit, protože jde o sdružení a státy přece mluví zase jen s jinými státy."

Rozhovor s analytikem berlínské Nadace pro vědu a politiku Kai-Olafem Langem o problematice sudetských Němců a jejich víkendovém setkání si můžete přečíst ZDE.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme