Výpovědi přeživších ze syrských věznic. Vojáci je bili, pouštěli do nich elektrošoky a zapalovali je

Každodenní bití, znásilňování, zapalování vězňů a psychické týrání. Tak popsali přeživší listu The New York Times své zkušenosti z tajných věznic syrského prezidenta Bašára Asada. Rozsáhlý článek, který vyšel v sobotu a kromě svědectví obětí se opírá také o uniklé dokumenty syrské vlády, odkrývá, jak syrský režim prostřednictvím vězeňského aparátu na průmyslové úrovni vyhlazoval disent.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení, věznice, vězni, mříže

Vězňů v syrských zařízeních přibývá. Přeživší v rozhovorech pro New York Times mluvili o drastickém mučení. (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Popis bachařů, kteří si říkají Hitler či anděl smrti, připomíná zvěrstva páchána nacisty během holokaustu. Jde však o události z novodobé Sýrie, kde podle nevládní syrské organizace pro lidská práva (The Syrian Network for Human Rights) je 128 tisíc civilistů stále ve věznicích režimu či bylo usmrceno a dalších téměř 14 tisíc jich bylo umučeno k smrti.

Rozhovory s přeživšími

Přeživší v rozvorech s New York Times popisovali, jak byli vězni nuceni pít vlastní moč, jíst exkrementy či byli při převáženi v dodávkách, určených k přepravě masa, svázáni a zaháknuti za řeznické háky. Jednadvacetiletého mladíka vojáci polili benzínem a zapálili, umíral 21 dní.

Muhammad Ghabáš, který byl v roce 2011 dvaadvacetiletým studentem v Halabu a organizoval prodemokratické protesty, byl během války zatčen několikrát a zažil 12 věznic. Když byl zatčen potřetí, čelil surovému bití a někdy se probouzel „úplně nahý v mrazivé chodbě“. Vojáci ho nechali hodiny viset za zápěstí a mučili, dávali mu elektrické šoky a jednou mu voják dal do úst pistoli.

Bachař, který si podle Ghabáše říkal Hitler, pořádal „sadistickou večerní zábavu“, při níž nutil vězně chovat se jako zvířata a štěkat, mňoukat či kokrhat. Někteří vězni museli klečet na čtyřech a dělat dozorcům stoly či židle.

Muhammada Ghabaše zobrazuje snímek od Laury Boushnak pro New York Times.

null

null

Další disident Munír Fakír vyprávěl, že vězni byli trestáni, pokud usnuli či mluvili bez dovolení. Nemocní čelili týrání i ve vojenské nemocnici. Fakír popsal, jak vojáci nechali dvacetiletého číšníka s cukrovkou zemřít, protože mu nedali inzulín, a když jeden vězeň v nemocnici požádal o prášky proti bolesti, voják, který si říkal Azrael (anděl smrti) mu obuškem rozbil obličej. Později musel Fakír tělo odnést.

Válka proti vlastním občanům

Zatímco tedy Asadova armáda bojovala o území s povstalci, jeho vláda podle New York Times vyhlásila válku i vlastním občanům. V současnosti, kdy se brutální osmiletý konflikt chýlí ke konci, se počet osob zadržovaných režimem v Sýrii zvýšil.

I když přišel o území, boj proti Islámskému státu nekončí. Změnil se v běžnou teroristickou organizaci

Číst článek

„Loni (organizace) The Syrian Network zaznamenala, že bylo nově namátkově zatčeno 5607 lidí, což je více než 100 týdně a téměř o 25 procent více než předloni,“ napsal portál k dění v Sýrii. List rovněž uvádí, že podle uniklých syrských vládních dokumentů zatykání nařídili důstojníci, kteří mají blízko k Asadovi a kteří věděli o mučení vězňů.

Válku v Sýrii zažehlo potlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011. Konflikt se ale během let se zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikoval. Před válkou měla Sýrie podle odhadů Světové banky 20,8 milionu obyvatel; o život od té doby ale přišlo asi půl milionu lidí. Do bojů se na straně Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, které tak do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu.

V uplynulých měsících syrská vláda pod tlakem Moskvy přiznala, že několik set lidí, které zadržovala, zemřelo a vydala úmrtní listy. The Syrian Network se domnívá, že syrský režim tím občanům vzkázal, že ho nikdo nepotrestá.

Hromadné popravy

Velká část případů mučení se odehrála v Sidnáji, která je známá jako věznice, kde se vykonávají hromadné popravy.

Mučeny jsou v syrských věznicích i ženy. OSN loni zdokumentovala, že znásilnění či jiné formy sexuálního násilí zažily ženy ve 20 režimních zařízeních a muži v 15. OSN označila podmínky ve zmíněných věznicích za extrémní s tím, že se rovnají „vyhlazování a zločinům proti lidskosti“.

Šance, že Asadův režim bude postaven před spravedlnost, se zdá být nepravděpodobná. Na některé vysoce postavené příslušníky syrské armády nicméně na základě dosud uniklých dokumentů, fotografií a výpovědí byly v Evropě vydány zatykače.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme